Trader iddiası: Halving’ten önce Bitcoin almak için en iyi zaman

Eski bir Bitcoin yatırımcısı olan Looposhi, tarihsel fiyat hareketlerini gözlemleyerek şu anın blok ödülü yarılanmasından önce Bitcoin almak için en iyi zaman olduğunu öne sürdü.

Yaklaşık 54,000 takipçiye sahip kripto para alanında tanınan bir Twitter hesabı olan Looposhi, blok ödülü yarılanması (halving) öncesindeki dönemlerin, piyasa döngülerinin dibini işaret ettiğini gözlemledi ve şu anın düşük fiyatlardan Bitcoin alma zamanı olduğunu iddia etti.

Looposhi, Bitcoin’in tarihinde yalnızca iki blok ödülü yarılanması olmasına karşın özellikle 2016’da gerçekleşen halving olayından önceki fiyat hareketlerine odaklandı.

2014’te Mt.Gox’un hack’lenmesini takiben yaşanan Bitcoin piyasasındaki çöküşte dip seviye 9 Temmuz 2016’da gerçekleşen halving’ten kabaca 550 gün önce görüldü. Bu süre zarfında Bitcoin’in fiyatı yeni zirvelere ulaşmadan önce yaklaşık 7-8 ay 200-300 dolar aralığında gidip geldi.

2018 ayı piyasası, fiyat hareketliliği ve piyasa yapısı açısından sıklıkla 2014-15 piyasasıyla karşılaştırılıyor. 2014-15 ayı piyasasında Bitcoin’in fiyatı yüzde 85 oranında gerilemişti ve mevcut piyasada bu oran şu anda yüzde 82.5 düzeyinde. Bu fiyat tabanının yakın olduğunu düşündürüyor.

Buradan hareketle Looposhi, bir sonraki yıl Bitcoin’in, blok ödülü yarılanmasının yaklaştığı sırada yeniden yükseliş öncesi bir birikim dönemine gireceğini ima ediyor. Yarılanmanın 2020 yılının ilk yarısında gerçekleşmesi bekleniyor.

Looposhi bu argümanı öne süren tek kişi değil. Billy Bambrough da 29 Mayıs’ta Forbes’ta yayınlanan makalesinde geride bırakılan iki yarılanma öncesinde Bitcoin’in fiyatının biraz yükseldiğine, yarılanmanın ardından ise 12 ay içinde patlama yaptığına dikkat çekti.

Bu argümanın tek bir sorunu var, o da henüz bu ihtimali tarihsel olarak kuvvetlendirecek yeterli veri kümesinin bulunmayışı. Şimdiye kadar yalnızca iki yarılanma görüldü.

Haber: CryptoGlobe

→ ETHEREUM’UN SERT ÇATALI İÇİN TARİH NETLEŞTİ


Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir, habere konu şahısların kendi görüşleridir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Yeterli deneyim ve birikime sahip değilseniz bir danışmandan yardım almanız önerilir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Uzmancoin ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl