Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Bitcoin, altcoin’leri ezerek 12 bin doları aştı: Analistler ne diyor?

Bitcoin, 1 Eylül'den beri ilk defa 12 bin doların üzerine çıktı. Bitcoin yükselirken altcoin'lerin çoğu ezildi.

bitcoin

Bitcoin fiyatı, 2 Eylül’den bu yana ilk defa 12 bin doların üzerine çıktı. Piyasa değeriyle en büyük kripto para bugün TSİ 20.48 itibari ile 12,059 doları gördü.

Bitcoin, küresel kripto para borsalarında 12 bin doları geride bırakırken yerli kripto para borsalarında ise 94 bin 600 TL’yi geçti. Bu seviye, Bitcoin için yeni bir rekor seviye oldu.

Bitcoin’de fiyat ve baskınlık oranı paralel gidiyor. CoinMarketCap verilerine göre, Bitcoin fiyatı yükselirken baskınlık oranı da yüzde 60.5’i aştı.

Bugünkü fiyat artışına altcoin‘ler eşlik etmedi. Altcoin’lerin birçoğu değer kaybederken ilk 10 içinde en büyük değer kaybı yüzde 9 ile Chainlink’te (LINK). Ağustos ayının ortalarında 20 doları gören LINK, şu sıralarda 10 dolar seviyesinde el değiştiriyor.

Bitcoin zorluğu yeni bir rekor kırdı

Bitcoin’de madencilik yarışı son dönemde kızıştı. Birkaç gün önce yapılan zorluk ayarlaması ile Bitcoin’de madencilik zorluğu 20 trilyona çıktı. Bu rakam daha önce görülmemişti. Öte yandan Blockchain.com verilerine göre, hash rate de 18 Ekim’de 147 eksahash olarak ölçüldü. 147 eksahash, Bitcoin için yeni bir rekor seviye.

Analistler ne diyor?

Popüler yatırım platformu eToro’nun analisti Simon Peters, “Bitcoin son haftalarda kısmen Square’in 50 milyon dolarlık Bitcoin satın alması hakkındaki haberler ve belki de daha önemli derecede ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell’ın CBDC ile ilgili yorumlarından dolayı istikrarlı bir şekilde yükseldi. Piyasanın 12 bin dolara nasıl tepki vereceğini görmek için beklemek gerek. Bu yıl fiyatlar bu seviyenin üzerinde ikna edici bir şekilde kalmadı. Boğa koşusu için fiyat uzun bir süre 12 bin doların üzerinde kalmalı. Eğer 12 bin doların üzerinde tutunmayı başarırsa sıradaki hedef 14 bin dolar.” ifadelerini kullandı.

12 bin dolar Bitcoin için güçlü bir direnç noktası. Digital Capital Management’ın genel müdürü Tim Enneking, 12 bin dolar seviyesini “Tüm dirençlerin anası” olarak niteledi ve “Son beş aydaki tüm fiyat hareketleri bu seviye etrafında dönüyor ve hala da öyle.” ifadelerini kullandı.

Enneking, Bitcoin’in 12 bin doların üzerinde tutunmasının ardından 14 bin dolarda 16 aylık bir duvarla karşılaşacağını ileri sürdü.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl