Bitcoin ve altcoin’lerin düşüş nedeni ortaya çıktı: Piyasayı sarsan haber

Bitcoin'de her şey iyi gidiyor gibi görünürken akşam saatlerinde yaşanan sert düşüşler, fiyatı 68 bin dolar seviyelerine kadar sürükledi. Düşüşün arkasında ne vardı?

Bugün 72 bin dolara dokunan Bitcoin’de akşam saatlerinde işler tersine döndü. TSİ 15.30’da başlayan düşüşler, ilerleyen saatlerde derinleşti ve fiyat 68 bin 400 dolar seviyesine kadar çekildi.

Bitcoin neden düşüyor?

Bitcoin’deki düşüşün nedeni, bugün açıklanan ABD tarım dışı istihdam verisinin beklentilerin üzerinde gelmesi. 15.30’da açıklanan veri ile mayıs ayında istihdamda 272 bin artış olduğu bildirildi. Beklenti ise bu rakamın 182 bin olacağı yönündeydi.

İstihdamın tahminleri oldukça aşması, Fed’in temmuz ayında faiz indirimine gidebileceğine yönelik umutları suya düşürdü ve doların değer kazanmasını sağladı. Ayrıca piyasalar, eylül ayında faiz indirimi ihtimalini de artık yüzde 45 olarak fiyatlıyor. İstihdam verisi açıklanmadan önce bu oran, yüzde 56’ydı.

Öte yandan bazı kripto paralardaki satışlar, GameStop fenomeni Roaring Kitty’nin Youtube canlı yayınıyla birlikte derinleşti. Fenomen isim, 600 binden fazla kişinin anlık olarak izlediği canlı yayında, kendisinden beklendiği gibi sansasyonel bir duyuru veya açıklama yapmadı. Bunun üzerine GameStop hisseleri yüzde 40’tan fazla değer kaybetti. Aynı adı taşıyan meme coin GME’deki düşüş ise yüzde 50’yi aşarken pek çok meme coin de çift haneli değer kayıplarına uğradı.

Son olarak Bitcoin’deki düşüş, kaldıraçlı işlemlerde 400 milyon dolarlık pozisyonların zararla kapatılmasına yol açtı. Coinglass’a göre türev piyasada zarar eden kullanıcı sayısı 150 bine yaklaştı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl