Venezuela’da Bitcoin ve altcoin madenciliği yasallaştı

Venezuela hükümeti, Bitcoin ve altcoin madenciliğini yasal hale getirdi. Madenciler, bundan böyle lisansa tabi tutulacak.

bitcoin-venezuela

Son yıllarda yaşadığı büyük ekonomik ve politik krizlerle gündeme gelen ve hiper-enflasyonun yüzde 10 milyonlara kadar çıktığı Venezuela’da hükumet Bitcoin ve altcoin madenciliğini yasallaştırdı. Madencilerin lisans alması için ise şart belli: Regülatör kontrollerine tâbi olmak…

Ülke medyasından CriptoNoticias’a göre Veneuzela hükumeti; tüm kripto para madencilik teçhizatı üreticilerinin, kripto para çiftlik kurucularının ve madencilik donanımı ithalatçılarının da denetimlere tâbi olacağını belirten resmî bir kararname çıkardı.

Ülkede Bitcoin ve diğer kripto paraların madenciliğini yapmak isteyenlerin ise SUNACRIP yani Ulusal Kripto Varlıklar ve İlgili Hareketler Denetim Bürosu’ndan lisans almaları gerekiyor. Bu organizasyon ülke çapında madencileri denetleyecek.

SUNACRIP lisansın madenciler için ne kadarlık bir fiyata mâl olacağını henüz açıklamadı ancak verilen bilgide, şu anda hazırlanmakta olan çevrim içi bir sistem aracılığıyla fiyatların detaylandırılacağı aktarıldı. SUNACRIP ayrıca, bu çevrim içi sistemde madencilerin detaylı bir kaydının da yer alacağını belirtti. Hangi çeşit madenciliğin yapıldığı, madencinin mal ithal edip etmediği ve madencilik ekipmanlarını ne kadar kullandığı konusunda bilgiler de sistemde görülecek.

Tek bir madencilik havuzu zorunluluğu

Kripto madencilik konusundaki regülasyonlar burada da bitmiyor. SUNACRIP, üyeliğin zorunlu olduğu Ulusal Dijital Madencilik Havuzu’nu yarattı ve buraya dahil olunmaması durumunda madencinin yaptırımlarla karşı karşıya kalacağı bildirildi. Yapılan açıklamada ayrıca, bu önlemlerin Venezuela madencilerini bir arada tutmak amacıyla alındığı belirtildi.

Bu senenin başında Cambridge Üniversitesi’nin Altrenatif Finans Merkezi’nden elde edilen verilerde Venezuela Latin Amerika’nın en büyük madecilik ülkesi konumundaydı. Ülke ayrıca tüm dünyada da ilk 10’un içinde. Liderlik ise tahmin edileceği gibi Çin’de…

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl