Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

51 milyar dolarlık varlık yöneten şirket, Bitcoin için altın satıyor

bitcoin (62)

Yönetimi altındaki varlıkların değeri 51 milyar doların üzerinde olan yatırım şirketi Jefferies’ten üst düzey bir yönetici, şirketin altın pozisyonunu azaltarak Bitcoin aldığını açıkladı.

Jefferies’te küresel öz sermaye stratejisi başkanı olarak görev alan Christopher Wood, geçtiğimiz günlerdeki yatırımcı mektubuna göre, ABD Doları temelli emeklilik fonları için sadece uzun pozisyonları içeren portföyde altın pozisyonunu yüzde 50’den yüzde 45’e çekerken yüzde 5 oranında da Bitcoin tutacak.

Gevşek para politikaları nedeniyle altına güvenmeye devam

Wood, altın için iyimser olmaya devam ederken lider kripto paranın önemli ölçüde düşüş yaşaması durumunda fona daha fazla BTC ekleyeceğini aktardı. Deneyimli portföy yöneticisi, merkez bankalarının gevşek para politikalarına devam edeceklerine inandığından altına hâlâ güveniyor.

Business Standard’da konu hakkında yer alan haberde Wood’un daha önce hack’lenme ve bazen kötü amaçlarla kullanılmasından dolayı yasa dışı ilen edilebileceği korkusuyla Bitcoin’e yatırım yapmaktan uzak durduğu kaydediliyor.

Fonun yüzde 30’unu Japonya hariç Asya hisseleri ve yüzde 20’sini ise hedge edilmeyen altın madenciliği hisseleri oluşturuyor.

Öte yandan kripto para derecelendirme şirketi Weiss Crypto Ratings’ten analistler Juan Villaverde ve Bruce Ng, Jefferies gibi şirketlerin bu varlıkları enflasyona ve ekonomik türbülansa karşı bir korunma aracı olarak tahvillere karşı tercih etmeye başlamaları durumunda Bitcoin’in büyük yükselişler yaşayabileceğini öngördüler:

“Devlet tahvillerinde yaklaşık 30 trilyon dolar tutuluyor. Bu miktarın yüzde 10’unun altına ve Bitcoin’e geçiş yaptığını varsayalım. Bu 3 trilyon dolarlık bir geçiş olurdu. Ve eğer eşit olarak bölünürse sonuç şöyle olur:

1.5 trilyon altına gider -altının piyasa değerinin yüzde 15’i- 1.5 trilyon Bitcoin’e gider – Bitcoin’in piyasa değerinin 4.4 katı.

Tahvil yatırımcılarından yeni para gir işi oldukça Bitcoin’in çok daha düşük piyasa değeri ve işlem hacimleri nedeniyle altından çok daha hızlı yükselme potansiyeli var.”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl