Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Ray Dalio: Bitcoin, altın yasağının bir benzeriyle karşılaşabilir

ray-dalio

20 milyar dolara yakın servetiyle dünyanın en zengin iş insanlarından biri olan Ray Dalio, Bitcoin‘in hükumetler tarafından yasa dışı ilân edilme ihtimali olduğunu söyledi.

Bitcoin’in muhtemel bir yasa dışı konuma getirilmesini, ABD’de 1934 yılındaki kişisel altın tutmanın yasaklandığı kanuna benzeten Dalio, Hindistan’ın son dönemde adım adım Bitcoin’i yasa dışı konuma getirecek uygulamalarda bulunmasını da örnek gösterdi. Ülkede kripto para işlemlerinde yüzde 30’luk artış yaşanmasının ardından Hint hükumeti yasaklayıcı kanun tasarılarını meclise sunma kararı almıştı.

Kısa süre sonra satışa çıkacak olan “Dünya düzenini değiştirmek” adlı kitabında ABD’nin 1934’teki altın yasasının, değerli metalin doların yerini alması korkusuyla çıkarıldığını belirten Dalio, Bitcoin’in de aynı kaderi yaşama ihtimalinin olduğunu belirtti:

“Her ülke arz ve talebi kontrol etmek ve kendi tekeline almak ister. Başka paraların işleme girmesini istemezler. Çünkü o zaman, işler kendi kontrollerinden çıkabilir. Dolayısıyla, belirli koşullar altında altının yasaklandığı gibi illegal kabul edilme durumu olabilir”

Bir devlet yasağı gelmesi durumunda ise Bitcoin’e olan talep düşeceği gibi fiyat da aşağı doğru gidecektir. Dali ayrıca böyle bir yasak durumunda Bitcoin’in gizliliğinin korunabileceğinden de şüphe ettiğini belirtti.

“10 yılda kendini kanıtladı”

Efsanevi serbest fon yöneticisi, en büyük kripto paranın ise 10 sene içinde bir değer saklama aracı olarak kendini kanıtladığını söyledi:

“Bitcoin 10 yılda kendisini kanıtladı. Hack’lenmedi ve dolayısıyla işlevsel bir şekilde çalışmaya devam etti. Önemli bir takipçi kitlesi yarattı. Varlık korma aracı haline geldi ve dijital bir para oldu. Bunlar çok önemli artılar”

Dalio’nun, Bitcoin’i öven yeni açıklamalarının Tesla’nın BTC ile araba alınabilmesini mümkün hale getirmesinden sonra gelmesi ise dikkat çekiyor. Açıklamadan sonra en büyük kripto para 57 bin dolara kadar yükselse de TSİ akşam saatlerinde yeninden 50 bin dolara kadar düştü.

Olumsuz bakıyordu ama fikrini değiştirdi

Kasım ayında yaptığı açıklamada Bitcoin’in değer saklama aracı özelliğini kaybetmesinden ötürü devletler tarafından yasaklanabileceğini belirten 71 yaşondaki işadamı, Aralık ayında ise en büyük kripto paranın geliştiğini ve altın ile kıyaslanabilecek seviyeye ulaştığını söyledi.

Dalio, Bitcoin’i, altın yatırımcıları için portföy çeşitlendirebilecek mükemmel bir varlık olarak da tanımladı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl