Tansiyon yükseliyor, Çinliler altın ve Bitcoin alıyor

ABD ile Çin arasındaki gerilim yeniden tırmanışa geçiyor. Trump, Çinli yetkililere yaptırım açıklamasında bulunurken güvenli limanlara olan talep büyüyor.

bitcoin

İki küresel dev ABD ile Çin arasındaki gerilim yine artıyor.

Trump, dün düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada, Hong Kong’un ABD nezdindeki özel statüsünü kaldıracaklarını söyledi ve Çin’in ABD’ye yıllarca milyarlarca dolarlık zarar verdiğini ifade etti. Trump ayrıca “Çin’e yönelik eylemlerimiz güçlü ve makul olacak. Hong Kong’un özerkliğine müdahale eden Çinli yetkililere yaptırım uygulanacak.” dedi. Başkan, Çin’den gelen bazı yabancı vatandaşların da ülkeye girişlerini askıya aldıklarını vurguladı. İki ülke arasındaki gerilimin Amerikan başkanlık seçimleri yaklaşırken daha da artabileceği öngörülüyor.

Altına olan talep arttı

ABD-Çin gerginliği, güvenli limanlara olan talebi artırdığından altın fiyatları da yükseliş gösterdi. Değerli metalde Çarşamba gününden bu yana yüzde 2.5’e varan bir artış yaşandı. Aynı periyotta Bitcoin’deki artış da dikkat çekiyor. Piyasa değeri ile en büyük kripto para, 8800 dolar seviyesinden 9600 doların üzerine çıktı. Bitcoin, haberin yayına girdiği dakikalarda ise 9550 dolardan işlem görüyor.

ABD-Çin gerilimi ve kripto para piyasasına yansımasıyla alakalı olarak CoinDesk’e konuşan İsveçli kripto para trader’ı Henrik Kugelberg, ABD-Çin arasındaki gerginliklerin Bitcoin için kötü olmayabileceğini söyledi. Kugelberg, bazı Çinli yatırımcıların yerel para birimlerinin bir kısmını, alternatiflere kaydırmak isteyebileceğini, bunun da kripto para için bir itici güç oluşturabileceğini ifade etti. Kugelberg, “Çinliler altın ve Bitcoin satın alıyor.” dedi.

Geçtiğimiz sene iki ülke arasındaki tansiyon tırmanışa geçtiğinde Bitcoin’de büyük bir artış yakalamıştı. Dijital varlık yönetimi şirketi Grayscale’in bir raporuna göre kripto para, ABD-Çin ticaret savaşı boyunca yüzde 47 oranında artış göstermiş ve diğer değer saklama varlıklarını fersah fersah geride bırakmıştı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl