Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Bitcoin ve altın, Fed başkanının açıklamaları sonrası düştü, DXY yükseldi

Jerome Powell

Amerikan merkez bankası Fed’in başkanı Jerome Powell’ın Wall Street Journal zirvesinde yaptığı açıklamalarla beraber ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde yukarı yönlü hareket geldi, Bitcoin ve hisse senetleri ise düşüş yaşadı. 10 yıllık tahvil faizi 1.54 seviyesini aşarken dolar endeksi DXY de artış gösterdi. 91.4’ün üzerine çıkan endeks, Şubat ayı başından beri görülmeyen bir seviyeye ulaştı.

TSİ 21.00 itibari ile S&P 500’deki kayıp yüzde 1’in üzerinde düşüşle 40 puan oldu. Ons altın fiyatı da 1700 doların altına gerileyerek 1699 doları gördü. Dow Jones endeksi de yüzde 1’e yakın oranda kayıp yaşadı.

Aynı zaman zarfında kripto para piyasalarında da satışlar görüldü. En büyük kripto para Bitcoin, 48 bin 250 dolara kadar inerken önde gelen bazı kripto paralarda daha derin düşüşler yaşandı. Örneğin Cardano (ADA), yüzde 11’e yakın değer kaybetti.

Powell ne dedi?

Fed başkanı Powell, ekonominin yeniden açılması ve toparlanmasıyla birlikte enflasyonda geçici bir artış beklediklerini ifade etti. Başkan, bunun fiyatlar üzerinde bir miktar baskı oluşturabileceğini belirtti. Powell ayrıca Fed’in kısa vadeli faiz oranlarını sıfıra yakın tutacağını ve yalnızca düşük bir işsizlik oranı değil, istihdamda kapsayıcı bir iyileşme görene kadar aylık tahvil alım programını sürdüreceğini söyledi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl