Morgan Stanley stratejistinden Bitcoin ve altın tavsiyeleri

Yatırım bankacılığı devi Morgan Stanley'den Ruchir Sharma, hisse senetleri, altın ve Bitcoin'in seyrine ilişkin görüşlerini paylaştı. Sharma'ya göre, portföyün yüzde 5'ini altına ayırmak iyi bir fikir ve biraz daha maceracı olanlar Bitcoin'i denemeli.

bitcoin

Morgan Stanley Investment Management’ın baş stratejisti ve gelişmekte olan piyasalar şefi, merkez bankalarının devasa para basma politikalarının ortasında hisse senetlerine alternatif bir yatırım aracı olarak Bitcoin’i önerdi. Altın ve kripto para gibi alternatif varlıkların iyi performans göstermeye devam edebileceğini söylüyor.

Morgan Stanley Investment Management’ın Gelişen Piyasalar Müdürü ve Baş Küresel Stratejisti Ruchir Sharma, CNN’e verdiği röportajda hisse senetleri, altın ve ayrıca Bitcoin’i değerlendirdi.

Morgan Stanley’e 1996 yılında katılan Hint yatırımcı ve fon yöneticisi, söze teknoloji hisselerinin ve risk varlıklarının artan faiz oranlarından zarar göreceğini açıklayarak başladı. Stratejist, FED’in açıklamalarına rağmen faiz oranlarının düşünülenden daha hızlı bir şekilde artmaya başlayabileceğine inanıyor. Sharma, ekonominin çok zayıf durumuna karşı hisse fiyatlarının çok yüksek olması zıtlığına dikkat çekti. Önümüzdeki yıl ekonomi toparlandıkça ve Kovid-19 salgını geride kaldıkça bu durumun tersini görmeyi bekliyor.

Hisseler için avantajlı ortam kalkacak

Sharma’ya göre hisse senedi fiyatları, tam da likidite ve faiz oranlarının mevcut durumundan aldıkları inanılmaz destekten ve bu desteğin önümüzdeki yıl ortadan kalkacak olmasından dolayı problem yaşayacak.

Sharma, altın ve kripto para sorulduğunda ise “Bu nesillerle ilgili bir konu. Bazı yaşlı yatırımcılar hala altın satın alıyor, buna karşılık gençlerin bazıları, milenyıllar daha fazla Bitcoin ve kripto para alıyor.” ifadelerini kullandı. Stratejist, bu durumun merkez bankalarının çok fazla para bastığı bir ortamda alternatif varlık arayışının yaşandığını gösterdiğini ekledi ve “Bu varlıkların iyi performans göstermeye devam edebileceğini düşünüyorum.” dedi.

Uzun vadede hisse, altından iyi

Negatif faiz oranlarıyla beraber altının iyi performans sergilediğini vurgulayan Sharma, altını “Çok spekülatif bir varlık” olarak niteledi ve uzun vadede hisse senetlerinin altından çok daha iyi getiri vereceğini belirtti. Morgan Stanley yöneticisi, The New York Times’taki bir makaleye atıfta bulunarak son 100 yılda ABD hisse senetlerinin enflasyondan arındırılmış getirisinin altında yüzde 1’e kıyasla yaklaşık yüzde 7 olduğundan bahsetti. Sharma yine de önümüzdeki üç ila beş yıl içinde altının nispeten iyi bir yatırım olacağını ekledi. Devamında ise şöyle konuştu:

“Portföyünüzün yaklaşık yüzde 5’ini altında tutmak fena bir fikir değildir ve biraz daha maceracıysanız, Bitcoin ve diğer kripto paraları deneyin.”

Sharma, merkez bankalarının büyük para basımlarının altın ve Bitcoin fiyatını artırabileceğine inanan tek kişi değil. Galaxy Digital’in CEO’su Michael Novogratz da aynı görüşü paylaşıyor. Finansal danışmanlık devi DeVere Group’un CEO’su Nigel Green de bu yıl Bitcoin’in yakında patlama yapacağını öngörüyor. Diğer yandan eski Goldman Sachs Avrupa serbest yatırım fonu yöneticisi Raoul Pal Bitcoin’in her ölçütte altından üstün olduğunu ileri sürüyor.

Bazı analistler, Kasım’daki ABD başkanlık seçiminin sonucunun ABD Doları’nı çökerterek altın ve Bitcoin fiyatını artırabileceğini tahmin ettiler. ABD Doları’nın durumundan endişe eden şirketler de rezervlerine Bitcoin’i de eklemeye başladılar. Bunun en çarpıcı örneği, 250 milyon dolarlık Bitcoin alımı yaptığını ilan eden MicroStrategy şirketiydi.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl