Korelasyon 2’ye katlandı: Altın ve Bitcoin’in çarpıcı 3 ayı

Bloomberg yazarı, altın ve Bitcoin arasında son 3 aydaki yakın fiyat ilişkisine dikkat çekti. Bununla beraber, yatırım bankacılığı analistleri değerli metalin kısa vadede 1600, iki yıl içinde ise 2000'e ulaşacağını öngördüler.

Bloomberg yazarı Tim Culpan, Bitcoin’in fiyatının altın ile olan yakın ilişkisine dikkat çekti.

Bloomberg’de yayınlanan yazıda, dijital para ve değerli metal arasındaki senkronize rallilerin rastgele görünmediği sonucuna varılıyor.

Culpan, altın ile Bitcoin’in geride kalan son üç ayda birbiriyle epey yakın bir şekilde hareket ettiğinin altını çiziyor.

Yazıda geçen yıl boyunca Bitcoin ve altın arasındaki korelasyonun 0.496 olduğu, bunun son üç ayda ise 0.827’ye yükseldiği kaydediliyor.

Korelasyon katsayısı, 1’e ne kadar yakınsa bu söz konusu varlıklar arasındaki fiyat ilişkisinin o kadar yakın olduğu anlamına geliyor.

Culpan, bunun yatırımcıların Bitcoin’i doğru veya yanlış küresel kriz anlarında güvenli liman olarak gördüklerine ilişkin kanıtları artırdığını ifade ediyor.

Bitcoin ile altın arasındaki ilişki, aşağıdaki grafikte gösteriliyor:

Öte yandan Goldman, Citi ve Bank of America analistlerinin tamamı, altının geleceği hakkında iyimser. Analistler, değerli metalin gelecek yılın başlarında 1600 dolara ve iki yıl içinde ise 2000 dolara ulaşmasının mümkün olduğunu öngörüyorlar.

Son olarak serbest yatırım fonları, altın ticaretine akın ediyorlar. Fonların “net uzun” altın pozisyonları 6 Ağustos’ta sona eren haftada yüzde 23 artarak 2016 yılının Temmuz ayından beri görülmemiş bir seviyeye çıktı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

1 yorum

  1. Marco Cevapla

    Kolpadan analizier.