Bitcoin – altın korelasyonu son 1 yılın zirvesinde

Özellikle Rusya-Ukrayna savaşının başlamasıyla 2 bin dolar seviyesinin üzerine çıkan altın daha sonra büyük düşüş yaşarken, sarı metal bir yıldan fazla bir süreden sonra Bitcoin ile olan korelasyonunda zirve yaptı.

altın (1)

Kaiko Research’ün verilerine göre Bitcoin ile altın arasındaki korelasyon geçtiğimiz hafta itibariyle on 1 yılda en yüksek seviyeye ulaştı. Özellikle geçtiğimiz sene iki varlık arasında korelasyon negatif 0.2 ile pozitif 0.2 arasında gidip gelirken, her şey bu sene ABD dolarının sert şekilde yükselmesi ve güçlenmesiyle değişmeye başladı.

BoE’nin tahvil alım haberi etkiledi

Öte yandan doalrın yükselişinin sürmesiyle birlikte geçtiğimiz hafta İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) tahvil alımı yapacağını duyurması hem altın hem de Bitcoin’in aynı yönde hareket etmesini sağladı. BoE’nin yanı sıra Eylül ayında Japonya Merkez Bankası (BoJ) da piyasalara müdahale etmişti.

Fed’in artırımları devam etse de beklenti farklı yönde

ABD Merkez Bankası (Fed) önümüzdeki dönemlerde de faiz artırımlarına devam edecek gibi görünüyor. Başkan Powell ve üyeler bu yönde açıklamalarda bulunsalar da, yatırımcılar bunun bir gün son bulacağına ve diğer varlıkların şu anda bulundukları dip seviyeden kurtulacaklarına inanıyorlar. İşte bu durum tüm jeopolitik ve tedarik zinciri belirsizliklerine rağmen yatırımcıların başta altın, gümüş ve Bitcoin gibi varlıklara giriş yapmasına neden oluyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl