Bitcoin’in yüzde 20’yi aşan düşüşüne analistler ne diyor?

Bitcoin'in yüzde 20'yi aşan düşüşünün ardından analistler ne diyor? Reuters ve CNBC'ye konuşan analistler, düşüşün sorumlusu olarak kârını realize eden borsacıları gösteriyor.

Bitcoin, bugün yeniden toparlanmadan önce yüzde 20 değer kaybetti. Kripto para, Bitstamp’te 6178 dolar seviyesine kadar geriledi.

Reuters’a konuşan Asya’nın önde gelen dijital varlık brokerage şirketi OSL’den Ryan Rabaglia, “Ani düşüş, herhangi bir haberden kaynaklanmış gibi görünmüyor. Bunun yerine, son artışın ardından kârını realize eden ya da daha düşük fiyatlardan alım yapmak isteyen bir avuç kişi veya sadece bir kişi tarafından büyük satış emirleriyle yönlendiriliyor gibi görünüyor.” dedi.

CNBC’ye konuşan Kenetic Capital’in kurucu ortağı Jehan Chu ise “Bu son düşüş, büyük olasılıkla kâr alma ve ayrıca algoritmik alım satımın bir kombinasyonundan kaynaklandı. Kurumsal yatırımcılar piyasa hacmini büyütene kadar bu tür keskin yükselişlerin ve düşüşlerin devam etmesini bekleyebiliriz.” şeklinde konuştu.

Bitcoin, henüz 8000 doların üzerinde alınıp satılırken bazı analistler dünyanın en büyük vadeli işlem borsası olan CME’nin Bitcoin grafiğinde 6000 dolar seviyelerinde görülen boşluğa dikkat çekiyordu. Örneğin CNBC’ye konuşan analist, “Bitcoin son beş ayda iki katına çıktı. Bu yüzden biraz geri çekilme bekliyorum ve aşağı yönde 6870’ten 6425 dolara kadar çok ilginç bir fiyat boşluğu var.” diyerek fiyatın bu seviyelere inebileceğini belirtiyordu.

Bir başka analist Josh Rager, bugünkü düşüşle beraber bu fiyat boşluğunun dolduğunu belirterek bunun bir yükseliş göstergesi olduğunu ileri sürüyor.

CME, hacmi ile kripto paraları doğrudan etkileyen bir piyasa. Son verilere göre geride bırakılan 24 saatte borsadaki Bitcoin sözleşmelerinin hacmi 630 milyon dolar olarak gerçekleşti. Karşılaştırma yapmak gerekirse Bitwise’ın verilerine göre Binance’te bu rakam 730 milyon dolar. Bu arada CME’de 13 Mayıs günü 1 milyar 400 milyon dolarlık bir hacme ulaşılarak tarihi rekor kırılmıştı.

CME grafiğinde görülen fiyat boşluğu, kaynak: Josh Rager

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
In this article

Katkıda Bulun