“Anlaşmasız Brexit, Bitcoin’i benzeri görülmemiş bir patlamaya sürükleyebilir”

CommerceBlock'un CEO'su Nicholas Gregory, anlaşmasız bir Brexit'in Bitcoin'i devasa ve benzeri görülmemiş bir patlamaya sürükleyebileceğini söyledi.

Bazı analistler, eğer gerçekleşirse anlaşmasız Brexit’in 2019’da Bitcoin’in fiyatını benzeri görülmemiş bir kopuşa ve yeni yükseklere sürükleyebileceğine inanıyor. CommerceBlock’un CEO’su Nicholas Gregory bunlardan biri.

Cointelegraph’ın Independent’tan aktardığına göre Gregory, böyle bir şeyin Bitcoin’in dünya ekonomisindeki yerini temelden değiştirebileceğini bile öngörüyor.

Brexit piyasada kargaşaya yol açtı

Anlaşmasız Brexit beklentisi, Sterlin’in diğer büyük para birimleri karşısında değerini kaybetmesine neden oldu. Anlaşmasız bir Brexit ihtimali, Brexit yanlısı Boris Johnson’ın İngiltere Başbakanı olmasından bu yana giderek artıyor. Johnson, daha önce anlaşma olsun veya olmasın İngiltere’nin 31 Ekim’de AB’den ayrılacağını söylemişti.

Gregory, “AB’den anlaşmasız ayrılma, sadece iki büyük para birimi genelinde karışıklık ve volatilite yaratmayacak, aynı zamanda küresel sistemde bir kimlik bunalımını da tetikleyecek.” diyor.

Bazıları bunun bir güvenli liman varlığı olarak Bitcoin’e para girişini hızlandırarak fiyatların çarpıcı biçimde artmasına yol açacağını söylüyor.

Jeopolitik belirsizlik ve artan popülizm

İngiliz Endüstri Konfedarasyonu’nun (CBI) anlaşmasız Brexit’in ekonomik kaosa yol açacağına ilişkin korkusu, Gregory’yi Bitcoin’in küresel ekonomideki konumunun temelden değişebileceğine inandırıyor.

CommerceBlock CEO’su, “2020’ye gelindiğinde giderek giderek daha fazla popülist ve politik olarak dengesiz bir dünyanın Bitcoin ve daha genel anlamda diğer kripto paraların güvenli liman statüsünü sağlamlaştırmasını bekliyoruz. Eğer merkez bankaları para basmaya devam ederse arzı sınırlı olan Bitcoin gibi kripto paraların durumu daha da güçlenecektir.” yorumunu yapıyor.

Daha önce, finansal danışmanlık devi deVere’nin CEO’su Nigel Green, kripto para dostu regülasyonun Brexit sonrası İngiltere için bir tutunacak dal olabileceğini iddia etmişti.

Bitcoin, TSİ 14.40 itibari ile kripto para borsası Bitstamp’te 11,750 dolardan işlem görüyor.


Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir, habere konu şahıs/şirketlerin kendi görüşleridir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Yeterli deneyim ve birikime sahip değilseniz bir danışmandan yardım almanız önerilir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Uzmancoin ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl