Araştırma şirketi geçmişe baktı: Bitcoin’de %193 olasılığı

Piyasa araştırmaları şirketi Fundstrat, Bitcoin'in 200 günlük hareketli ortalamasının üzerinden geçmişe dayanarak bir değerlendirme yaptı.

Piyasa araştırması şirketi Fundstrat Global Advisors, Bitcoin’in 200 günlük hareketli ortalamasının üzerinde işlem görmesinin çok önemli olduğunu söyledi.

Bitcoin’de Nisan ayı ile birlikte gelen canlanma, fiyatın uzun bir sürenin ardından ilk defa 200 günlük hareketli ortalamanın üzerine çıkmasını sağladı.

En büyük kripto para, geride bıraktığımız Salı günü yüzde 20’nin üzerinde değerlendi. Bu, 2017 yılının Aralık ayından beri görülen en iyi geri dönüş oldu.

Peki Bitcoin’in 200 günlük ortalamasının üzerine çıkması ne anlam ifade ediyor? Bu sorunun yanıtını, Bitcoin’in bu teknik göstergenin üzerinde veya altına işlem gördüğü altı aylık süre içerisindeki ortalama getirisini hesaplayan Fundstrat verdi.

MarketWatch‘ın bildirdiğine göre şirket, Çarşamba günü yayınladığı bir araştırma notunda “Bitcoin’in işlem geçmişine dayanarak 200 günlük hareketli ortalamanın üzerinde bir hareket istatiksel olarak anlamlı. Bitcoin, 200 günlüğün üzerine çıktığında kazanma oranı, 200 günlüğün altına indiğindeki %36’ya kıyasla %80’dir.” değerlendirmesini yaptı.

Dahası, Fundstrat’ın analizi gerçekleşirse Bitcoin sahipleri, üç haneli getiriler görebilirler. Notta “Bitcoin, 200 günlüğün üzerine çıktığında ortalama altı aylık getiriler, 200 günlüğün altına indiğindeki %10’a kıyasla %193’tür. Bu nedenle, fiyatın 200 günlük hareketli ortalamasının üzerinde yer alması büyük bir olay” deniyor.

Bitcoin ve 200 günlük hareketli ortalaması, kaynak: Fundstrat

%193’lük bir fiyat artışı durumunda Bitcoin hangi seviyeye ulaşabilir? Kripto para, Çarşamba günü 200 günlük hareketli ortalamanın kapanışını 4620 dolarda yaptı. Yani %193’lük bir artış, dijital varlığın Ocak 2018’den beri görülmeyen bir seviye olan 13.500 dolara ulaşabileceğini gösteriyor.

Öte yandan kripto para piyasasında duyarlılık, oldukça iyimser görünürken bir analist, en büyük kripto para için sıradaki engelin çok yakın olduğunu belirtti. CrackedMarket blogundaki yazısında Jani Ziedins, “Bir sonraki önemli direnç seviyesi 6000 dolar. Oraya kadar gideceğimizden emin değilim fakat Bitcoin muhtemelen deneyecek.” ifadelerine yer verdi.


Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir, habere konu şahısların kendi görüşleridir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Yeterli deneyim ve birikime sahip değilseniz bir danışmandan yardım almanız önerilir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Uzmancoin ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl