Türkiye’nin Bitcoin araştırması yayınlandı: İşte sonuçlar

BtcTurk ve İstanbul Üniversitesi iş birliği ile gerçekleştirilen "Türkiye Pazarında Bitcoin'i Anlamak" başlıklı araştırmanın sonuçları açıklandı.

Türkiye’nin ilk, dünyanın 4. kripto para borsası olan BtcTurk ve İstanbul Üniversitesi İstatistik Uygulama ve Araştırma Merkezi iş birliğiyle gerçekleştirilen “Türkiye Pazarında Bitcoin’i Anlamak” başlıklı araştırmanın sonuçları yayınlandı.

Araştırma, Türkiye’den 15-55 yaş aralığında bireysel ve kurumsal katılımcılar, fikir önderleri ile kamu ve özel sektör çalışanlarından oluşan toplam 379 kişi üzerinde ve 5 odak grup çalışmasıyla yapıldı.

BtcTurk’ün CEO’su Özgür Güneri, araştırmayla ilgili olarak “BtcTurk olarak İstanbul Üniversitesi iş birliğinde Bitcoin ile ilgili Türkiye’nin ilk bilimsel araştırmasına imza atmaktan büyük mutluluk ve gurur duyuyoruz. Ülkemizde bu konuyla ilgili bir veri tabanı maalesef yok. Global ölçekte yapılan çalışmalar içinden Türkiye’ye ait verilere ulaşmaya çalışıyoruz. BtcTurk olarak bu çalışmayla sektörde ilk adımı attık. Önümüzdeki dönemde de daha detaylı veriler elde etmek üzere araştırmalara devam edeceğiz. Sektörün buna çok ihtiyacı var” şeklinde konuştu.

Bitcoin altıncı sırada

Yatırım araçları dendiğinde katılımcıların aklına ilk olarak altın ve döviz gelirken, her dört kişiden biri Bitcoin cevabını veriyor. Bitcoin’le ilgili bilgi seviyesi ise kullanım sıklığından daha düşük bir grafikte seyrediyor.

Bitcoin kullanıcılarının tasarruflarında döviz ve altın hesabı ön plana çıkarken Bitcoin kullanmayanların Türk Lirası ile tasarrufu tercih ettiği görülüyor.

En çok güven duyulan yatırım aracı altın olurken, onu sırasıyla Türk lirası, Euro ve Dolar izliyor. Diğer yandan Bitcoin’e ilgide artış gözlemlenirken; gelecekte kullanım eğiliminde Bitcoin, hisse senedi ve devlet tahvilinden önce geliyor.

Bilinmiyor

Öte yandan araştırmaya katılanların birçoğu kripto parayı sanal para ve internet parası olarak tanımlarken sadece yüzde 12’sinin aklına Bitcoin geliyor.

%13, ‘Bitcoin, ABD’ye ait’ diyor

Bitcoin’in arkasına herhangi bir kişi ya da ülke olmadığını düşünenlerin oranı %81. Araştırmaya katılanların yüzde 13’ü ise Bitcoin’in ABD’ye ait olduğunu düşünürken, onu sırasıyla Çin, Rusya ve İngiltere izliyor.

En çok bilinen 3 kripto para

Bitcoin yüzde 75 oranıyla en çok bilinen kripto para markası olurken, Bitcoin’i yüzde 35 ile Bitcoin Cash ve yüzde 26 ile Ethereum takip ediyor.

Çoğunlukta düşüş beklentisi yok

Bitcoin’de işlem yapan kullanıcıların fiyatla ilgili düşüş beklentileri azalırken, Bitcoin alıp-satmayanların sadece yüzde 20’si düşüş bekliyor.

Katılımcılarının yarısının Türkiye’de kripto paralara ilişkin hukuki bir mevzuatın olup olmadığına dair ise bir fikri bulunmuyor. Dünyada olduğunu düşünenlerin oranı yüzde 24 olurken Türkiye için bu oran %16.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl