Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

2

1 milyar dolarlık Bitcoin vurgunun arkasındaki isim tutuklandı

Toplamda 1 milyar dolarlık Bitcoin topladığı iddia edilen ve on binlerce yatırımcıyı mağdur eden Arbistar'ın arkasındaki isim tutuklandı.

tutuklama (2)

İspanyol polisi, araştırmacılar ve yatırımcılar tarafından devasa bir Bitcoin Ponzi şeması olduğu iddia edilen kripto para arbitraj şirketi Arbistar 2.0’ın arkasındaki ismi tutukladı.

Yerel haber organı La Provincial’in bildirdiğine göre, Santiago Fuentes adındaki bu kişi, Çarşamba sabahı Tenerife’de tutuklandı. Fuentes, mali dolandırıcılık ve kara para aklama suçlamalarıyla suçlanıyor.

Tulip Research’ün araştırma ekibi, Arbistar 2.0’ın toplamda 1 milyar dolarlık Bitcoin topladığını iddia ediyor. Platformun kullanıcı sayısının 120 binin üzerinde olduğu belirtiliyor.

Yatırımcılar, geçen ay Fuentes’in bir bilgisayar hatasının alım satım botunun para çekme işlemlerini devre dışı bıraktığını ve fonların dörtte birinden fazlasını ortadan kaldırdığını iddia etmesi sonrası platformu dolandırıcılıkla suçlamaya başlamıştı.

Arbistar, günlük garanti getiriler sunan klasik bir Ponzi planıydı. Bot, sisteme en az 3 bin avro yatıran müşterilere günlük yüzde 1 kazanç vadediyordu. Hatta kullanıcıların getirdikleri yeni müşteriler için de fazladan bonus alacağı belirtilmişti.

Platforma 7 bin avro yatıran kullanıcılardan biri pişmanlığını şu şekilde dile getirmişti:

“Neden bu pisliğe bulaştım? Çünkü bugün İspanya’da bir daire almak ve bir aile sahibi olmak imkansız. Şu anda Dublin’de çalışıyorum ve az kazanıyorum. ‘Bu yatırımı yaparsam kendime bir ev alabilirim’ diye düşündüm. Çünkü en sonunda hep paraya ve geleceğinizi garanti altına almaya ihtiyaç duyuyorsunuz”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl