Bitcoin Arjantin’de artık yasal: CZ de paylaştı

Dünyada enflasyonun en yüksek olduğu ülkelerden biri konumundaki Arjantin'de Bitcoin'in vadeli ETF'i kabul edildi. Menkul Kıymetler borsası CNV, onayı resmen verirken, Binance CEO'su CZ de bu duruma kayıtsız kalmadı ve haberi Twitter hesabından paylaştı.

Enflasyon ile senelerdir mücadele eden ve halkının önemli bir bölümünün de kripto paralara yatırım yaptığı Arjantin’de menkul kıymet regülatörü CNV, Bitcoin’in vadeli fiyat endeksine yatırım yapılmasına onay verdi. Böylece yatırımcılar, Bitcoin almak zorunda kalmadan en büyük kripto paraya yatırım yapabilecekler.

Adımın CNV’nin stratejik inovasyon programı kapsamında atıldığı belirtilirken, yeni teknolojilere adapte olunmasının da hedeflendiği kaydedildi.

Bitcoin’in bu anlamda yatırım paritesi de Arjantin pesosuyla olacak. Bitcoin endeksi, birçok farklı fiyat sağlayıcısı tarafından gelen farklı rakamlara göre belirlenecek. Para yatırıma işlemleri de bankalar vasıtasıyla yapılacak ve yine Arjantin pesosu cinsinden olacak.

Haberi Binance CEO’su CZ’nin de Twitter hesabından paylaşması dikkat çekti.

IMF Bitcoin şartı koşmuştu

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz yıl Arjantin hükumeti ile IMF arasında yaklaşık 50 milyar dolarlık bir kredi anlaşması imzalanmıştı. IMF’nin bu kredinin onaylanması için öne sürdüğü şartlardan bir tanesi de, Bitcoin alımlarının zorlaştırılmasıydı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl