Bitcoin artışıyla birlikte madencilik şirketi Stronghold’un hisseleri de %55 yükseldi

Bitcoin fiyatındaki sert artış ve 67 bin dolar seviyesinin aşılması, beklendiği üzere Bitcoin madencilik şirketlerinin hisselerine de yansıdı. Nasdaq'ta listelendiği ilk gününde Stronghold Digital Mining şirketinin hisseleri %55 değer kazandı.

ABD’deki enflasyon endişeleri, dijitalleşme ve bir vadeli Bitcoin ETF’inin ilk kez işleme açılması madencilikle uğraşan ve kripto para bağlantılı işler yapan firmaların hisse senetlerinde de artış getirdi.

İlk kez Temmuz ayında halka arz için adım atan ve dün Nasdaq’ta listelenen ABD merkezli madencilik firması Stronghold Digital Mining’in hisseleri de %55’lik yükselişle günü kapadı. Hisselerin fiyatı 16-18 dolar aralığında işleme girerken şu anda ise 29 dolar civarında yer alıyor. IPO’da 100 milyon dolarlık yatırım almayı hedefleyen şirket 127 milyon dolar toplamayı baaşrmıştı.

Hidroelektrik ile eşdeğer gözüken atık kömür ile madencilik yapıyor

Bilindiği üzere Stronghold, Bitcoin madencilik operasyonlarını atık kömür ile gerçekleştiriyor. Firma, saniyede 185 petahash oranışla 3 bin Bitcoin madencilik makinesi çalıştırıyor. Şirket bu makinelere ek olarak yaz aylarında 27 bin 300 madencilik cihazı için de sipariş vermişti. Cihazların büyük kısmının en geç yıl sonuna kadar teslim edileceği belirtilmişti. Atık kömür, normal kömürden farklı olarak hidroelektrik santralinin çevreye olan etkisiyle aynı görülüyor. Şirket daha önce yaptığı açıklamada Bitcoin dışında diğer kripto paraların da madenciliğinin yaılmasını plânladıklarını belirtmişti.

Dün 67 bin doların da üzerine çıkan Bitcoin, haberin yazıldığı dakikalarda ise yaklaşık 66 bin 400 dolardan işlem görüyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl