Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Bitcoin madencilik cihazlarında kıtlık yaşanıyor

Bitcoin madencilik cihazı üreticisi Bitmain’e olan talep ciddi boyutlara ulaştı ve adeta ortaya bir makine kıtlığı çıktı. Şirket fiyatlara yüzde 100’lük zam yapmasına rağmen taleplere yetişemiyor.

Kripto para madencilik cihazı üreticisi Bitmain, Aralık ayı itibariyle en erken sipariş teslim zamanı olarak Mayıs 2021 tarihini belirlemişti. Henüz Ocak ayı başında olmamıza rağmen şirketin Ağustos ayına kadar olan sipariş defterinin de dolduğu öğrenildi. Yani şu anda bir cihaz siparişi verilse, en erken teslim Eylül 2021’e sarkmış durumda…

Kasım’dan bu yana yüzde 100 zam

Öte yandan fiyatlar da yüzde 100 zamlı şekilde satılıyor. Kasım ayında 1897 dolar fiyatı olan Antminer S19, bugün yüzde 98’lik zamla 3769 dolardan satılıyor.

Bir başka madencilik firması New York merkezli Foundry’nin iş geliştirme yöneticisi Kevin Zhang konuyla ilgili olarak, ” ASIC’lere olan talep kısa vadede azalacakmış gibi durmuyor. Mayıs ve Temmuz ayları tesliminde S19 ve S19 Pro modelleri için çok az fazladan cihaz ayrılmıştı” dedi.

İkinci el fiyatlarında da büyük artış

Yeni cihazlara olan talebin 2017’den sonra zirveye çıkması ve adeta makine kıtlığı yaşanması ikinci el pazarında da büyük yükselme yaşanmasını sağladı. Luxor Technologies piyasa verilerine göre; ikinci el cihaz talebinde son 1 yılın en yüksek seviyelerine ulaşıldı.

Galaxy Dgital’de madencilik yöneticisi olan Amanda Fabiano “İkinci el piyasasında da talep patlaması yaşanıyor. Mayıs 2019’da 20 dolara satılan S9 cihazı şu anda 130 dolardan müşteri bulabiliyor” dedi.

Madencilik cihazlarındaki fiyat artışının birincil sebebi tabii ki Bitcoin’in 2020’yi yüzde 300’lük bir artışla kapaması… En büyük kripto paradaki bu artış madencilerin gelirlerinin de yükselmesini sağladı. Luxor’dan alınan veriye göre; terahash başına saniyede kazanılan miktar, Ağustos 2019’dan bu yana en yüksek seviyesi olan 0.25 dolara ulaştı. Bitmain Uluslararası Pazarlama Direktörü Nathaniel Yu, gelen talebi karşılamak için üretim tesislerinin verimliliğini artırdıklarını açıkladı ve kurumsal yatırımcıların kripto paralara olan ilgisinin artmasıyla talepte bir azalma beklemediklerini belirtti.

Tek siparişte 59 bin cihaz

Cihaz siparişlerini en çok artıran şirketler ise bu yıl 31 bin makine satın alan Riot Blockchain (RIOT), tek siparişte Bitmain’den 59 bin makine alan Core Scientific ve madencilik makine filosunu 100 bin cihaza çıkaran Marathon Patent Group (MARA) olarak ön plana çıkıyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl