Almanya, çok sayıda Bitcoin ATM’sine el koydu

Almanya'nın finans regülatörü, ülkede faaliyet gösteren ve Polonyalı bir şirket tarafından işletilen 17 Bitcoin ATM'sine el koydu.

1979 0
bitcoin-atm

Almanya’nın finans regülatörü BaFin Shitcoins Club tarafından işletilen Bitcoin ATM’lerine el koydu. Kurum, Polonyalı bu şirkete Şubat ayında ülkedeki faaliyetlerini durdurma emri göndermişti.

Alman yayın organı Handelsblatt’a göre, şirketin CEO’su Adam Gramowski, düzenleyicilerden gelen bu talebi önemesmedi ve kioskları çalıştırmaya devam etti.

BaFin’in bu hamlesiyle beraber ülkede bulunan kripto para ATM’lerinin önemli bir bölümü çevrim dışı oluyor. Shitcoins Club, Almanya sınırları içinde 17 Bitcoin, Litecoin ve Ether ATM’si işletiyordu. Almanya’nın genelinde ise faaliyette bulunan 67 kripto para ATM’si yer alıyor.

Son veriler, dünyadaki kripto para ATM’lerinin sayısının 8 bin 975 olduğunu gösteriyor. 71 ülkeye yayılan ATM’lerin 553 işletmecisi var. Sadece ABD’deki ATM’lerin sayısı ise 7 binin üzerinde.

BaFin, son aylarda kripto para şirketleri üzerindeki baskısını artırdı. Haziran ayında Berlin merkezli menkul kıymet token’ları girişimi Neufund, menkul kıymet token pazarını kapatma kararı almış ve ardından “Birçok Avrupalı şirket, artık Blockchain dostu merkez haline gelmek istiyor ancak yetkililer bu planı bastırdılar ve inovasyonu engellediler” açıklamasını yapmıştı. Bu şirketin CEO’su ise BaFin’i riskten ve sorumluluktan kaçmakla suçlamış, “Buradaki problem kimsenin yeniliklere izin verme ya da onları yasaklama konusunda sorumluluk almak istememesi.” demişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Katkıda Bulun