Bitcoin ATM’leriyle para akladı, üzerine yüzde 25 komisyon aldı

ABD Adalet Bakanlığı, 36 yaşındaki Kias Muhammed'i Bitcoin ATM'lerini kullanarak para akladığı iddiasıyla suçluyor. Belirtilen miktar 15 ile 25 milyon dolar arasında.

ABD’nin Los Angeles kentinde bir kişi, Bitcoin ATM’si kullanarak para akladığı, aynı zamanda yasa dışı şekilde Bitcoin ve kripto para ATM’leri işlettiği gerekçesiyle suçlanıyor.

ABD Adalet Bakanlığı, 36 yaşındaki Kais Muhammed’e 3 suçlama getirdi: lisansı olmayan para makineleri işletmek, para aklamak ve para aklamayı önleyecek programı kullanmamak. Muhammed’in 15 ilâ 25 milyon dolar arasında para akladığı tahmin ediliyor.

Yüzde 25’lik komisyon!

Muhammed’in suçlarını kabul ederek mahkemeyle anlaşmaya gittiği belirtildi. 2014 ve 2019 yılları arasında Herocoin adında yasa dışı bir şekilde para değişim hizmeti sunan Muhammed, müşterileriyle halka açık yerlerde buluşuyor ve yüzde 25’e varan komisyonlar alarak Bitcoin alıp satıyordu.

Paranın kaynağını sorgulamadı

Adalet Bakanlığı’nın konuyla ilgili yayınladığı basın bülteninde Muhammed’in kendisine gelen paranın kaynağını sorgulamadığı, ayrıca dark web kaynaklı olduğunu bildiği paraları bilerek akladığı belirtildi. Los Angeles’ta 17 ATM makinesi aldığı belirtilen Muhammed’in bazen müşterilerinin buradan da işlem yapmalarına izin verdiği ancak aynı zamanda ekrandan işlemleri kontrol ettiği aktarıldı.

Eski bir banka çalışanı olan Muhammed’in kasten, yaptığı işi Hazine Bakanlığı’nın Finansal Suçlar Kontrol Ağı’na (FinCEN) bildirmediği ancak kurumun 2018 yılında kendisiyle temasa geçmesinin ardından kayıt yaptırdığı belirtildi. Bu kayda rağmen ise kanunlara hiçbir şekilde uymadı.

Ajanlar iletişime geçip iş yaptılar

Tüm bu olayların ardından kuruma bağlı ajanlar Muhammed’le iletişime geçerek 13 bin 500 dolarlık iş yaptılar. Muhammed bu para değişimlerini gerekli merciilere hiçbir şekilde belirtmedi.

Hiçbir işlemi haber vermedi

Ajanlar Muhammed’e bir karaoke barında çalıştıklarını ve burada yasa dışı cinsel aktivitelerin olduğunu belirterek onunla işlem yapmaya devam ettiler. Kişisel olarak da yapılan işlemlerden bir tanesi 16 bin dolarlıktı ancak Muhammed bunu da merciilere bildirmedi.

Muhammed’in yaptığı anlaşmaya ve elindeki tüm parayı, ATM’leri ve kripto parayı teslim etmesine rağmen maksimum 30 yıl olmak üzere hapis cezasıyla karşı karşıya olduğu belirtiliyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl