Bitcoin ATM’si ele geçirildi, fonlar hacker’ların hesabına gönderildi

40'tan fazla kripto para alım ve satımına izin veren ATM'ler üreten General Bytes şirketinin server'larındaki bir açık, birçok kullanıcı ve Bitcoin ATM'sinden fonların çalınmasına neden oldu. Uzaktan ATM'lere erişen ve kontrolü sağlayan hacker'ların, müşterilerin ATM'ye fon yatırdığı anda o fonları kendi cüzdanlarına çekebildikleri belirtildi.

2020 yılındaki “DeFi yazı” ile konuşmaya başladığımı kripto paralarda hack olayları 2021 yılındaki boğa sezonuyla zirve yaparken, 2022’de de yüz milyonlarca dolarlık hırsızlık ve ele geçirilme olayı yaşandı.

Ancak bu hack olayları arasında Bitcoin ATM’lerinin ele geçirilmesi konusu neredeyse hiç yaşanmamıştı ancak bu da son buldu. Bitcoin ATM makineleri üreticisi olan General Bytes’a ait olan makineler hack’lendi. Daha doğrusu makinelerdeki işlemlerin yapılmasını sağlayan server’lar ve kontrol paneli uzaktan yapılan müdahaleler ile ele geçirildi.

Fonlar ATM’ye değil hacker’lara…

Sisteme müdahale edebilen hacker’lar, müşteriler ATM vasıtasıyla sisteme fon yüklediklerinde ya da kripto para almak istediklerinde bu varlıkları kendi cüzdanlarına aktardılar. Crypto Application Server (CAS) adlı sistemdeki açığın bir süredir vârolduğu belirtilirken, Genral Bytes’tan yapılan açıklamada ise 2020’den bu yana çok ciddi denetlemelerden geçilmesine rağmen bu açığa rastlanmadığı aktarıldı.

Şirket bu hack saldırılarından kaç kişinin etkilendiği ve ne kadarlık fonun çalındığı konusunda ise bilgi vermedi.

ABD medyasından Bleeping Computer’ın ilk olarak duyurduğu habere göre ayrıca şu anda internete açık olan yaklaşık 18 General Bytes ATM’si bulunuyor ve bunlar daha çok Kanada’da yer alıyor. Ancak kaç server’ın ve hangi ATM’lerin kullanıldığı da belirsiz…

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl