“Avrupa Merkez Bankası’nın politikası, Bitcoin’e roket yakıtı olacak”

Kripto para yatırım şirketi Morgan Creek Digital Assets'in kurucu ortağı Anthony Pompliano, Avrupa Merkez Bankası (ECB) tarafından beklenen faiz indiriminin Bitcoin'i uçuracağını söyledi.

Kripto para yatırım şirketi Morgan Creek Digital Assets’in kurucu ortağı Anthony Pompliano, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) beklenen faiz indiriminin Bitcoin için “roket yakıtı” olacağını söyledi.

Financial Times’ın ECB’nin Euro bölgesi ülkeleri için potansiyel faiz indirimi ve parasal genişlemeyi içeren kısa vadeli politika hareketlerini incelediği yeni haberini dün Twitter’da yorumlayan Pompliano, şunları yazdı:

“Roket yakıtı: Bitcoin‘de yarılanmaya yaklaşırken faizleri düşürüp para basacaklar. Emniyet kemerlerinizi bağlayın. Bu, sert olacak.”

Pompliano yine geçtiğimiz günlerde bir açıklama yapmış ve Mayıs 2020’deki Bitcoin yarılanmasının fiyatı artıracak en önemli faktörlerden biri olduğunu söylemişti. Pompliano’ya göre, Bitcoin 2021’e kadar 100 bin doları görecek.

Financial Times’ın haberi, ECB Başkanı Mario Draghi’nin, kurumun bu yılın Eylül ayı için bir başka parasal teşvik planı olduğuyla ilgili yakın zamandaki sözlerini de aktarıyor. Yine Draghi’nin “Enflasyon cephesinde gördüklerimizden hoşlanmıyoruz.” sözü de dikkate değer.

Habere göre, Euro bölgesi imalatındaki daralmanın küresel ticari gerginlikler nedeniyle hizmet sektörüne de taşınabileceğini vurgulayan ECB Başkanı, geniş kapsamlı bir resesyona ihtimal vermese de tüketici fiyatlarının ECB’nin %2’nin altında kalma hedefine ulaşamadığını belirtiyor.

Tüm dünyada faiz indirimleri

Bloomberg’e konuşan bir Danske Bank ekonomistine göre, ECB 20 baz puanlık bir faiz indirimine giderek parasal genişleme politikalarına ağırlık verecek. Yine ona göre, bu artık bir zaman meselesi.

Yine aynı şekilde ABD Merkez Bankası Fed’in de gelecek hafta faiz indirmesi bekleniyor. Türkiye de yine 2 gün önce 425 baz puanlık bir faz indirimine giderek 2002’den bu yana en büyük faiz indirimini gerçekleştirmişti. Ayrıca, Avusturya Merkez Bankası da geçtiğimiz günlerde parasal genişleme politikalarına geçeceğinin sinyalini vermişti.

Bunun yanında Deutsche Bank’in küresel temel kredi stratejisi başkanı Jim Reid de merkez bankalarının parasal genişleme politikalarının yatırım bankalarını kötü etkilerken Bitcoin gibi alternatif para birimlerini olumlu yönde etkilediğini söylemişti.

Haber: Cointelegraph

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl