Bitcoin bağımlısı olduğunuzu gösteren 7 belirti

Geçtiğimiz Mayıs ayında kripto para bağımlıları için bir tedavi merkezi açan Castle Craig Hospital'den bir uzman, Bitcoin bağımlılığına işaret eden en yaygın belirtileri sıraladı.

Gece uyumadan önce ve sabah kalktığında yaptığınız ilk iş Bitcoin fiyatlarını kontrol etmek mi? Tarayıcınızda her zaman bir CoinMarketCap sekmesini açık tutuyor musunuz? Sohbet konusu Blockchain olmadıkça kulak vermek zor mu geliyor? Eğer bu soruların yanıtı evetse sizin için kötü bir haberimiz var: Bir kripto para bağımlısı olabilirsiniz.

TNW, kripto para bağımlılığı için bir rehabilitasyon merkezi açan Castle Craig Hospital’den uzmanlarla görüştüğünü bildirdi. Hastane uzmanlarından Chris Burn, kripto para bağımlısı olduğunuzu gösteren en yaygın yedi işareti sıraladı:

1- Kripto para ticaretine çok fazla zaman harcamak, sık sık fiyatları kontrol etmek ve aktivite hakkında düşünmek – Bu nedenle iş, sosyalleşme ve egzersiz gibi diğer uğraşlar aksatılır.

2- Kripto para ticareti yaparken yaşanan kayıplardan ötürü gerçekleşen borçlar ve finansal sorunlar

3- Aktiviteler ya da problemler hakkında arkadaşlarınıza ve ailenize yalanlar söylemek (örneğin, online ticaret için harcanan vaktin miktarını saklamak)

4- Umutsuzluk ve depresyon duyguları

5- Terleme ve titreme gibi fiziksel belirtilere yol açan anksiyete

6- Şanslı olduğunuza, daha büyük oynayarak kayıpları telafi edeceğinize ve bir dahaki sefere kazanma sıranızın geldiğine inanmak gibi gerçekçi olmayan görüşler

7- Aktiviteyi herhangi bir başarı olmaksızın kontrol etmeye çalışmak

Burns, “Ticaret yapan kişi, özellikle de başarılı bir şekilde ticaret yapıyor ve kar elde ediyorsa bu olumsuz etkilerden habersiz olabilir. İflas, itibar ve öz saygı kaybı büyük sonuçlar bazen yıkıcı bir hızla gerçekleşebilir.” diyor.

Terapiste göre herkes bir kripto para bağımlılığı geliştirmeye eğilimli – hatta eğlence amaçlı ilgilenenler bile. Burns, sorunun yumuşak regülasyonlar ve yatırımcılar için düşük giriş bariyerleri ile (borsalarda bir hesap açmak genellikle birkaç dakika sürer) daha da şiddetlendiğini ifade ediyor.

Burns, “Gözlemlediğimiz insanlar, kripto para birimlerini bir eğlence aktivitesi gibi görerek part-time olarak işlem yapmaya başlayabiliyorlar ama sonra kripto paraların bağımlılık yapan doğasından dolayı bu aktiviteye bağımlı hale gelebiliyorlar.” şeklinde konuşuyor.

Burns, sözlerinin devamında hisse senedi alım satım işlemlerinden farklı olarak kripto para ticaretinin zayıf bir şekilde düzenlendiğine dikkat çekti ve çok az anlaşıldığını ancak fiyatta meydana gelen büyük dalgalanmalar nedeniyle bünyede heyecan yarattığını söyledi.

→ BITCOIN’LERİ İÇİN ÖLDÜRÜLEN GENCİN ANNESİ: HAYALLERİ İLE GİTTİ OĞLUM

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl