Merakla beklenen ICE’nin Bakkt platformu nasıl bir şey olacak?

Merakla beklenen Bakkt'ın CEO'su, platformun nasıl bir şey olacağına dair birtakım ipuçları verdi.

Dün yayınlanan resmi Medium yazısına göre dünyanın en büyük borsası NYSE’nin ana şirketi ICE tarafından açılacak olan düzenlenmiş küresel kripto varlık ekosistemi Bakkt, Bitcoin için marjin ticaretini desteklemeyecek.

Bu ayın başlarında New York Menkul Kıymetler Borsası (NYSE) dahil, 23 önde gelen küresel borsanın işletmecisi Intercontinental Exchange (ICE), federal olarak regüle edilmiş dijital varlıklar için küresel bir ekosistem yaratmaya yönelik iddiaları bir plan ortaya koymuştu.

Duyuruda, ABD regülatörlerinden onay gelmesine bağlı olarak Kasım ayına kadar 1 günlük fiziksel Bitcoin sözleşmesi sunulacağı da bildirildi.

Bakkt’ın CEO’su Kelly Loeffler, projenin üç temel taşını özetledi ve kripto para ticareti için “tutarlı bir düzenleyici yapı”, “kurumsal düzeyde ticaret öncesi ve sonrası altyapı” ve “şeffaf, verimli fiyat keşfi” oluşturmanın hedefleneceğini bildirdi.

Loeffler, bu son nokta için fiziksel teslimatı “kritik bir unsur” olarak niteleyerek şöyle dedi:

“Özellikle bizim çözümümüzle Bitcoin’in satın alınması ve satılması tamamen teminatlandırılmış veya önceden finansa edilmiş olacak. Bundan dolayı yeni günlük Bitcoin sözleşmemiz, marjinde işlem görmeyecek, kaldıraç kullanmayacak ya da gerçek bir varlık üzerine bir evrak talebi yaratmaya hizmet etmeyecek.”

CEO, bu planın platformun stratejisini CME ve CBOE’de sunulanlar gibi mevcut Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerinden farklı kıldığını vurguluyor.

Loeffler, platformun marjin, kaldıraç ve nakdi mutabakata izin vermekten kaçınarak piyasa bütünlüğünü daha iyi destekleyeceğini ve güvenilir fiyat oluşumunu sağlayacağını öne sürüyor.

Loeffler’in duyurusu, projenin niyetlerinin açık ve ayrıntılı olarak doğrulanmasıyla kripto para topluluğu tarafından memnuniyetle karşılandı.

Yaklaşan platformun haberi, son iki hafta boyunca büyük ilgi ve heyecan yarattı fakat yine de potansiyel olarak kaldıraç tabanlı finansallaşmanın kripto para piyasasını olumsuz etkileyebileceği yönünde bazı endişeler mevcut.

→ BITCOIN’DEKİ DÜŞÜŞLE BİRLİKTE HODL, REKT’E YENİLDİ

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl