Bakkt geri sayımında son 2: Bitcoin tepkiye hazır mı?

Intercontinental Exchange (ICE) liderliğinde geliştirilen Bakkt, Pazartesi günü fiziksel teslimli Bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri için kullanıcı kabul testlerine başlayacak.

2708 0

Geçen yıldan bu yana beklenen New York Borsası’nın ana şirketi Intercontinental Exchange liderliğinde geliştirilen kripto para platformu Bakkt, Pazartesi günü fiziksel Bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri için kullanıcı kabul testlerine başlayacak. İlk olarak 2018 yılının sonlarında açılacağı belirtilen fakat daha sonra açılışı birkaç defa ertelenen Bakkt, nihayet somut olarak var olmaya başlayacak.

Bu arada Bakkt, birkaç gün önce New York’ta bir kurumsal zirveye ev sahipliği yaptı. Zirvede yaklaşık 150 katılımcı yer aldı. Bu zirveden gözlemlerini paylaşan piyasa araştırmaları ve danışmanlık şirketi Fundstrat’a göre, Bakkt kripto para piyasasında kurumsal katılımı artıracak devasa bir katalizör olacak. Ayrıca Fundstrat’ın raporuna göre ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC), halktan Bitcoin vadeli işlemlerine dönük artan bir talep ve ilgi görüyor. CFTC, Bakkt Bitcoin vadelilerinin piyasaya sürülmesinde kritik bir role sahip.

2017’nin sonlarında CME ve Cboe’de Bitcoin vadelilerinin işleme açılacak olması Bitcoin için bir iyimserlik dalgası oluşturmuştu. Sözleşmeler, piyasaya sürülmeden önce Bitcoin’de 20,000 dolara giden sert bir hareket görülmüştü. Şimdi Bakkt ile de beraber benzer bir hareketin görülme olasılığı tartışılıyor.

22 Temmuz 2019 tarihinin Bakkt’ın fiziksel Bitcoin vadelilerini herkesin kullanımına açacağı tarih olarak değil, yalnızca kullanıcı kabul testlerinin başlayacağı tarih olduğunu vurgulamak önemli. Bu testlere sınırlı sayıda insan katılım sağlayacak ve dolayısıyla Bitcoin fiyatını etkileme ihtimali düşük görünüyor. Bununla birlikte beklenen hareket başarılı bir testin ardından görülebilir. Kullanıcı kabul testlerinin ne kadar zaman alacağı ve Bitcoin vadelilerinin resmi olarak ne zaman piyasaya sürüleceği net değil.

Bakkt neden önemli?

Her şeyden önce Bakkt’ın arkasında güçlü ve köklü kurumlar bulunuyor. Bunların en başında New York Borsası’nın ve dünyanın pek çok yerindeki birçok borsanın işletmecisi Intercontinental Exchange geliyor. Daha sonra Bakkt’ın yatırımcıları arasında Microsoft ve Starbucks gibi şirketler var.

Diğer yandan Bakkt’ın listeleyeceği vadeli işlem sözleşmeleri, fiziksel Bitcoin teslimli olacak. Şu anda CME ve CBOE gibi borsalarda işlem gören vadeli sözleşmelerde teslimat nakdi uzlaşma yoluyla yapılıyor. Bakkt’ta listelenecek olan sözleşmeler ise fiziki teslimli olacak, yani sözleşme doğrudan Bitcoin’le işlem görecek. Vade sonunda Bitcoin teslim edilecek veya alınacak. Dolayısıyla fiziksel teslimli vadeli işlem sözleşmelerinin Bitcoin’e olan talebi etkileyeceği düşünülüyor.

Son olarak Bakkt yalnızca vadeli işlemlere aracılık etmeyecek, bunun yanı sıra Bitcoin’in günlük hayatta kullanımını kolaylaştıracak çözümler de getirecek. Geçtiğimiz aylarda şirketin Starbucks’a kahve zincirinin mağazalarında Bakkt altyapısıyla Bitcoin ödemelerine izin vermesi koşuluyla azımsanmayacak miktarda hisse verdiği yazılmıştı. Bu ödemelerin Bakkt Pay adında halihazırda geliştirilen mobil uygulama üzerinden yapılacağı düşünülüyor. Bakkt, geçtiğimiz Haziran ayında Google’ın eski kullanıcı deneyimi danışmanı Chris Peterson’u Bakkt Pay çalışmalarına rehberlik etmesi için işe almıştı.


Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir, habere konu şahıs/şirketlerin kendi görüşleridir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Yeterli deneyim ve birikime sahip değilseniz bir danışmandan yardım almanız önerilir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Uzmancoin ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Katkıda Bulun