Bakkt’ın Bitcoin vadelileri, “gelecek aylarda” listelenecek

New York Borsası'nın ana şirketi Intercontinental Exchange (ICE) tarafından geliştirilen kripto para platformu Bakkt, fiziksel teslimli Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerinin "gelecek aylarda" listeleneceğini bildirdi. Şirket, Temmuz'da kullanıcı kabul testine başlamayı planlıyor.

Dünyanın en büyük borsası olan New York Borsası’nın ana şirketi Intercontinental Exchange (ICE) tarafından geliştirilen kripto para platformu Bakkt, Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerinin gelecek aylarda listeleneceğini açıkladı.

Bakkt’ın resmi Medium hesabında yapılan açıklamada iki farklı Bitcoin vadeli işlem sözleşmesinin listeleneceği, bunlardan birinin günlük, diğerinin ise aylık olacağı kaydedildi.

Öte yandan şirket, Temmuz ayında ise hem Bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri hem de saklama hizmeti için kullanıcı kabul testini başlatmayı planlıyor.

Bitcoin’e olan talebi etkileyebilir

Bakkt’ın listeleyeceği vadeli işlem sözleşmeleri, fiziksel Bitcoin teslimli olacak. Şu anda CME ve CBOE gibi borsalarda işlem gören vadeli sözleşmelerde teslimat nakdi uzlaşma yoluyla yapılıyor. Bakkt’ta listelenecek olan sözleşmeler ise fiziki teslimli olacak, yani sözleşme doğrudan Bitcoin’le işlem görecek. Vade sonunda Bitcoin teslim edilecek veya alınacak. Dolayısıyla fiziksel teslimli vadeli işlem sözleşmelerinin Bitcoin’e olan talebi etkileyeceği düşünülüyor.

Wall Street’in kapıları Bitcoin’e açılıyor

Bakkt, her şeyden önce New York Borsası’nın ana şirketi ICE tarafından geliştirildiği için geleneksel yatırımcıların Bitcoin ve diğer dijital paraları benimsemesi yolunda büyük bir adım olarak görülüyor. Platform, Bitcoin vadeli işlem sözleşmeleriyle beraber faaliyete geçtiğinde Wall Street’in kapıları Bitcoin’e büyük ölçüde açık olacak.

Önemli yatırımcılar

Bakkt’ın yatırımcıları arasında önemli şirketler var. Intercontinental Exchange’in (ICE) yanı sıra Boston Consulting Group, Galaxy Digital, Starbucks, Microsoft, Alan Howard bu şirketlerden birkaçı.

Bu arada Mart ayında, henüz faaliyete geçmeyen Bakkt’a 740 milyon dolar değer biçildiği ortaya çıkmıştı.

Starbucks ile anlaşma

Öte yandan Bakkt, yalnızca bir kripto para yatırım platformu değil. Şirket, Bitcoin’i günlük hayatta kolay bir şekilde harcamaya dönük çalışmalar da yapıyor. Mart ayında kahve devi Starbucks’ın mağazalarında Bakkt sistemini kullanacak ödemelere izin verme taahhüdü karşılığında şirketten önemli miktarda hisse aldığı yazılmıştı.

“ETF’den daha önemli bir gelişme”

Ünlü analist Mati Greenspan, Bakkt’ın birçok yönden ETF’den daha üstün bir gelişme olduğunu düşünüyor. Greenspan, “Bakkt platformu birçok yönden ETF’den daha üstün çünkü bu platform Bitcoin’e yatırım yapmanın yanı sıra Bitcoin’i harcamaya da olanak tanıyacak.” diyor.

Kripto para piyasasında kısa sürede çok hızlı bir şekilde isim yapan Bakkt, 2019’a 182 milyon dolarlık bir finansman elde ederek giriş yapmıştı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl