Bitcoin balina işlemlerinde artış: Alım fırsatı mı, “ölüm kesişimi” mi?

Bitcoin’in ocak ayındaki yükselişinin ardından, topluluk yükseliş eğilimini sürdüreceğini düşünüyordu. Lider kripto paranın 24 bin doları aşmasıyla birlikte birçok kişi 25 bin doları bekliyordu ancak bu varsayımlar, Bitcoin’in hafta sonu 21 bin 500 dolar seviyelerine kadar düşmesiyle sekteye uğradı.

Bu son düşüş yatırımcılar arasında korkunun artmasına neden olurken balinalarda da aynı şey bekleniyordu. Kripto analiz platformu Santiment’in raporuna göre, balinalar hafta sonu boyunca aktifti ve son üç ayın en yüksek işlem oranına ulaştılar.

Hafta sonu boyunca 1 milyon dolar veya daha üzerindeki Bitcoin işlemi sayısı pik yaptı. Bu şekilde 350 işlem kaydedilirken söz konusu rakama kasım ayından bu yana ilk kez ulaşılıyor.

Kaynak: Santiment

Öte yandan grafikte görüldüğü üzere MVRV düşüyor. MVRV düştükçe, reazile edilmiş değerin piyasa değerinden daha hızlı arttığını, bu da piyasada satış yapmak için daha az teşvik olduğunu gösteriyor. Dolayısıyla, balinaların son hamlesi muhtemelen daha fazla BTC satın almak istediklerinin bir işareti olarak görülüyor.

Bitcoin için düzeltme dönemi mi yoksa felaket mi?

Piyasada çok fazla tahmin yapılıyor. Bazıları BTC’nin düzeltme sürecine girdiğini öne sürerken bazıları ise “ölüm kesişimi” görüyor. Tanınmış analist Benjamin Cowen da Bitcoin’in bir düşüş formasyonu oluşturduğunu iddia etti.

50 haftalık gibi daha kısa vadeli bir hareketli ortalama, 200 haftalık gibi daha uzun vadeli bir hareketli ortalamayı aşağı yönlü kestiğinde bu formasyon oluşuyor ve adına “ölüm kesişimi” deniyor.

Bu uzun süreli bir düşüş veya trendin tersine dönme olasılığını gösteren olumsuz bir gösterge olarak kabul ediliyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl