Bitcoin balinalarından sonra şimdi de Tether balinaları

Araştırma şirketi CoinMetrics'in verilerine göre, 1 milyon dolarlık veya daha fazla Tether tutan sadece 318 adres var ve bu da tüm Tether'ların %80'ine denk geliyor.

Bloomberg’in CoinMetrics’in verilerinden derlediği habere göre, balinalar (elinde büyük miktarda BTC bulunduranlar) tüm Bitcoin’lerin neredeyse yüzde 20’sine sahipken Tether’lerin (USDT) de yüzde 80’ini sadece 318 adres kontrol ediyor. Bilindiği gibi Tether, çoğunlukla kağıt paralarla işlem yapmanın mümkün olmadığı borsalarda bir ABD Doları kanalı işlevi görüyor.

Tether, 2015 yılında borsalara likidite sağlamanın bir yolu olarak piyasaya sürüldüğünden beri tartışmaların merkezinde yer alıyor. New York Başsavcısı, Nisan ayında Bitfinex ve Tether’i 850 milyon dolarlık kaybı Tether’in rezervlerini kullanarak örtbas etmekle ve müşteri-şirket fonlarını birbirine karıştırmakla suçlamıştı. Ayrıca, Tether kurucularının ve en büyük borsaların bazıları, sosyal medyada “Tether mafyası” olarak anılıyor.

Texas Üniversitesi’nde finans profesörü olan John Griffin, konuyla ilgili şunları söylüyor:

“Tether konsatrasyonu, Tether’ın kontrolünün birkaç merkezi oyuncunun elinde olduğunu gösteriyor. Bu oyuncular Bitcoin’in fiyatını kontrol etme gücüne de sahip ve bunu yapmayı seviyorlar. Ayrıca, birçok borsa da bu Tether oyununu devam ettirmek istiyor.”

Griffin ayrıca 2017’deki Bitcoin boğa rallisini de Tether manipülasyonuyla ilişkilendiriyor.

Verilere göre, 1 milyon dolarlık veya daha fazla Tether tutan sadece 318 adres var. Bu rakam, Bitcoin’le karşılaştırıldığında daha çarpıcı bir hâl alıyor. En az 1 milyon dolarlık Bitcoin tutan adreslerin sayısı 20,000’den fazla.

Tether’ın belirli ellerde toplanması, zaten halihazırda volatil olan 300 milyar dolarlık kripto para piyasasının risk seviyesini yükseltiyor. CoinMetrics’e göre Tether, Binance’deki tüm işlemlerin %40’ında kullanılırken Huobi’de bu oran %80’e çıkıyor.

CoinMetrics’in kurucu ortağı Nic Carter’a göre, Tether balinaları arasında Binance ve Bitfinex gibi dünyanın en büyük kripto para borsalarından bazıları da bulunuyor. Zaten Bitfinex ve Tether’ın ana şirketleri aynı. Carter, Çinli yatırımcılara hizmet veren çeşitli broker’ların da Tether balinaları arasında olduğunu söylüyor.

Yine verilere göre, bazı kurum ve kuruluşların birden fazla adresi var ve bu da Tether konsantrasyonunun tahmin edilenden daha fazla olabileceğini gösteriyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl