Bitcoin balinaları: Piyasanın yüzde 40’ına sahip olan 1000 kişi

12 Kasım’da kimliği bilinmeyen bir kişi yaklaşık 25 bin Bitcoin’ini Bitcoin borsası Bitfinex’e taşıdı. Haber, forumlarda hızla yayıldı. Bitcoin yatırımcıları, bu kişinin elindeki bu kadar Bitcoin’i satıp satmayacağını tartışıyordu. Büyük miktarda Bitcoin sahibi olan kişiler, balinalar olarak bilinir. Ve sıklıkla küçük yatırımcılar için birer endişe kaynağıdırlar. Elindeki Bitcoin’lerinin bir bölümünü satarak bile Bitcoin fiyatını aşağı çekebilirler. Ve bu satışlar, Bitcoin’in yıl başından bu yana yaklaşık 12 kat artmasıyla birlikte daha olası hale geliyor. AQR Capital Management’ın eski genel müdürü Aaron...

12 Kasım’da kimliği bilinmeyen bir kişi yaklaşık 25 bin Bitcoin’ini Bitcoin borsası Bitfinex’e taşıdı.

Haber, forumlarda hızla yayıldı. Bitcoin yatırımcıları, bu kişinin elindeki bu kadar Bitcoin’i satıp satmayacağını tartışıyordu.

Büyük miktarda Bitcoin sahibi olan kişiler, balinalar olarak bilinir. Ve sıklıkla küçük yatırımcılar için birer endişe kaynağıdırlar. Elindeki Bitcoin’lerinin bir bölümünü satarak bile Bitcoin fiyatını aşağı çekebilirler. Ve bu satışlar, Bitcoin’in yıl başından bu yana yaklaşık 12 kat artmasıyla birlikte daha olası hale geliyor.

AQR Capital Management’ın eski genel müdürü Aaron Brown’a göre, Tüm dünyadaki Bitcoin’lerin yaklaşık yüzde 40’ı muhtemelen 1000 kişinin elinde ve her biri varlıklarının yaklaşık yarısını satmak isteyebilir.

Dahası, balinalar hareketlerini koordineli bir şekilde planlayabilirler. Birçoğu Bitcoin’in erken yatırımcıları olduklarından yıllardır birbirlerini tanıyorlar ve potansiyel olarak bir araya gelebilirler.

Multicoin Capital’in yönetici ortağı Kyle Samani, “Bence birkaç yüz kiş varlar. Muhtemelen hepsi birbirlerini arayabilir.” diyor.

Bitcoin gibi piyasalar için kişilerin böyle organize bir şekilde hareket etmesinin önünde yasal bir engel de bulunmuyor.

Bitcoin’in erken yatırımcılarından biri olan Roger Ver, balinaların birbirleriyle uyum halinde hareket edip edemeyecekleri sorusuna şu yanıtı veriyor:

“Böyle bir şeyin muhtemel olduğundan şüpheliyim. İnsanlar kendi istedikleri her şeyi kendi paralarıyla yapabilmelidirler. Şahsen böyle şeyler için pek vaktim olmadı.”

BlockTower Capital’in kurucularından Ari Paul ise şunları söylüyor:

“Herhangi bir varlık sınıfında olduğu gibi büyük yatırımcılar fiyatı manipüle etmek için birlikte hareket edebilirler. Dijital para birimlerinde bu tür manipülasyonlar, bu piyasanın gençliği ve varlıkların spekülatif yapısı nedeniyle aşırı.”

Blockchain Capital’in genel müdürü Spencer Bogart, sıradan yatırımcıların piyasa hacmi olarak daha küçük dijital para birimlerinde daha büyük bir dezavantaja sahip olduğunu ve yatırım yapılan paralar arasında Bitcoin’inde daha adil bir dağılım bulunduğunu ifade ediyor.

Tetras Cpital’in kurucularından Alex Sunnarborg’a göre en çok Bitcoin’e sahip 100 Bitcoin adresi, dolaşımdaki tüm paranın yüzde 17.3’ünü kontrol ediyor. Bitcoin’e rakip olan Ethereum’da bu oran yüzde 40. Gnosis, Qtum ve Storj gibi para birimlerinde ise bu oran yüzde 90’ın üzerinde.

Bloomberg

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl