Bitcoin’i bir balon olarak tanımlamak oldukça yanlış, işte nedeni

JPMorgan’ın CEO’su Jamie Morgan da dahil olmak üzere geleneksel finans sektöründeki bir çok önemli figür Bitcoin’i balon olarak nitelendirerek eleştirdi. Bununla birlikte ademi merkeziyetçi, matematiksel ve şeffaf doğası nedeniyle Bitcoin’i bir balon olarak nitelemek son derece yanlış. Tesla, Amazon, Bitcoin “balon”ları Bitcoin, banka yöneticilerinin dürüst ve gerçek olmayan iddialarının aksine bir balon değil. 2013 yılında Bitcoin’e olan talep arttığında Bitcoin’de bir balon oluştu ve Bitcoin fiyatı 1300$’dan 200$’a geriledi ama Amazon veya Tesla’yı balon olarak tanımlamak doğru olmadığı gibi Bitcoin’in...

JPMorgan’ın CEO’su Jamie Morgan da dahil olmak üzere geleneksel finans sektöründeki bir çok önemli figür Bitcoin’i balon olarak nitelendirerek eleştirdi. Bununla birlikte ademi merkeziyetçi, matematiksel ve şeffaf doğası nedeniyle Bitcoin’i bir balon olarak nitelemek son derece yanlış.

Tesla, Amazon, Bitcoin “balon”ları

Bitcoin, banka yöneticilerinin dürüst ve gerçek olmayan iddialarının aksine bir balon değil. 2013 yılında Bitcoin’e olan talep arttığında Bitcoin’de bir balon oluştu ve Bitcoin fiyatı 1300$’dan 200$’a geriledi ama Amazon veya Tesla’yı balon olarak tanımlamak doğru olmadığı gibi Bitcoin’in kendisini de balon olarak tanımlamak doğru değil.

Analistler, Amazon’un 20 yıllık varlığı boyunca yaptıkları gibi Tesla’nın kat kat artan değerini de bu yılın Nisan ayına kadar “balon” olarak nitelendirdiler.

Bundan altı ay önce Business Insider’ın editörlerinden Matthew DeBord şunları yazmıştı:

“Bu noktada bir Tesla balonu açıkça görünüyor. Fiyattaki fark öyle büyük ki korkunç bir hâl almış durumda.”

Bir başka “uzman” Greenligh Capital’den David Einhorn, Tesla’nın yakında patlamayacak bir balon olduğunu belirtti ve “Zaman içerisinde bu balonun patlayacağını umuyoruz” diye devam etti.

Yukarıdaki örneklerde de görüldüğü gibi analist ve uzmanlar genellikle hızlı bir şekilde artan bir büyüme oranı gördüğünde onun bir balon olduğunu iddia ediyorlar.

2013 yılından 2017 yılına kadar Tesla’nın hisse fiyatı pek çok küçük ve büyük düzeltme ile birlikte yaklaşık olarak 20$’dan 302$’a kadar yükseldi, yani %1500 arttı. Apple hisseleri de Tesla’ya benzer bir artış yaşadı.

Apple’ın kurucularından olan Steve Wozniak‘ın söylediği gibi Bitcoin bugün var olan sistemlerin çoğundan daha meşru ve şeffaf.

Wozniak, geçtiğimiz haftalarda konuşma yaptığı Money2020 konferansında şunları söylemişti:

“Var olabilecek Bitcoin miktarının bir sınırı var. Altın ise kazılır, kazılır ve kazılır… Belki de dünyada sınırlı miktarda altın var ancak Bitcoin daha matematiksel ve düzenlidir. Kimse matematiği değiştiremez. Bilindiği gibi itibari para, etkili bankerlerin istediği gibi basılabilir. Bitcoin’de ise bu gibi şeyler mümkün değil.”

CoinTelegraph’tan alınmıştır.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl