Bitcoin baskınlık oranı, hızla 2017 seviyelerine sıçradı

Kripto para araştırma şirketi Messari'nin verilerine göre, Bitcoin'in baskınlık oranı, hızlı bir artışla 2017 seviyelerine ulaştı.

Kripto para araştırma şirketi Messari’den Ryan Watkins’in paylaştığı verilere göre, Bitcoin 2017 boğa koşusunu takiben ulaştığı baskınlık oranını yeniden elde etti.

Bitcoin’in baskınlık oranı, lider kripto paranın toplam piyasa değerindeki payını gösteriyor. Bu oranın yüksek olması, yatırımcıların Bitcoin’i diğer tüm kripto paralardan daha cazip bulduğu anlamına geliyor.

Bitcoin, altcoin’lerin büyük yükselişler yaşadığı 2018 yılının Ocak ayında kripto para piyasasındaki payını büyük ölçüde yitirdi. Fiyatın neredeyse 20 bin dolara ulaştığı Aralık ayında yüzde 74 olarak kaydedilen bu oran, altcoin’lerin yükselişi ile birlikte yüzde 30’lara kadar çekilmişti. Daha sonra Bitcoin, eski payını geri aldı.

Baskınlık oranının yeniden yüzde 74’e çıkmasından belki de daha çarpıcı olanı, artış hızı. Böylesine dik bir yükselişe uzun zamandır rastlanmamıştı.

Kaynak: Twitter/Ryan Watkins

Baskınlık oranı, CoinMarketCap ile neden farklı?

Birçok piyasa gözlemcisi, baskınlık oranını takip etmek için CoinMarketCap’i kullanıyor. CoinMarketCap’e göre, bu oran şu anda yüzde 65 düzeyinde. Watkins, bunun muhtemelen XRP gibi en büyük varlıklardan bazılarının piyasa değerinin hesaplanma şeklindeki farklılıklardan kaynaklandığını ifade ediyor.

Bitcoin’in piyasa payının bu denli yükselmesi, artık sayılı günler kalan Bitcoin blok ödülü yarılanması ile ilişkilendirilebilir. Yarılanmanın Bitcoin’in fiyatında pozitif değişimler yaratacağı beklentisi hakim. Bu beklentinin satın alınması görülüyor olabilir. Yarılanma ile birlikte günlük üretilen Bitcoin sayısı yarı yarıya azalacak ve bu bir anlamda, yeni üretilen Bitcoin’lerden kaynaklanan satış baskısının yarı yarıya düşeceği anlamını taşıyor. Uzmancoin Bitcoin halving sayacına göre, Bitcoin blok ödülü yarılanmasına 12 gün var.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl