Bitcoin’in piyasa hakimiyeti, son iki buçuk ayın zirvesinde

Bitcoin'in baskınlık oranı, CoinMarketCap'ten elde edilen veriler dikkate alındığında son iki buçuk ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

CoinDesk’te yer alan habere göre, Bitcoin’in baskınlık oranı ya da bir başka deyişle piyasa hakimiyeti, CoinMarketCap’ten elde edilen veriler dikkate alındığında son iki buçuk ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Bu, yatırımcıların paralarını alternatif kripto para birimlerinden bir numaralı kripto para birimine taşıyor olduklarını gösteriyor.

Baskınlık oranı, Çarşamba günü 14 Nisan’dan bu yana en yüksek seviye olan yüzde 42.74’e yükseldi, şu sıralarda ise yüzde 42.4’te bulunuyor.

Bitcoin’in baskınlık oranı, lider kripto para biriminin, toplam kripto para piyasasındaki paranın yüzde kaçını oluşturduğunu gösteriyor. Dolayısıyla, yükselen bir baskınlık oranı temel olarak Bitcoin’e olan talebin, altcoin’lere olan talepten daha fazla olduğu anlamına geliyor.

Genellikle boğa koşusu başlangıcında Bitcoin’e doğru bir akış görülür. Örneğin, Bitcoin’in değeri 1.760 dolardan Aralık 2017’de 20 bin dolara yükseldiği zaman BTC’nin baskınlık oranı altı ayda yüzde 38’den yüzde 66.5’e çıkmıştı.

Bununla birlikte baskınlık oranı, aynı zamanda riskten kaçınma dönemlerinde de artış eğiliminde oluyor. Şu anda şahit olduğumuz bu senaryoda ise son yedi haftada BTC’nin fiyatı 9.990 dolardan 5.755 dolara kadar düştü ve altcoin’lerden çıkış yapan kullanıcılarla Bitcoin‘in baskınlık oranı yüzde 35.78’den yüzde 42.75’e yükseldi.

→ STEVE WOZNİAK: BLOCKCHAİN BİR BALON, BİTCOİN HARİKA

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl