Bir Bitcoin ETF başvurusu daha geri çekildi

Birkaç gün önce Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerini de içerecek olan bir Bitcoin ETF başvurusunda bulunan Reality Shares, bu başvurusunu geri çekti.

Reality Shares, Bitcoin vadeli işlemlerini de içerecek olan Bitcoin ETF başvurusunu geri çekti.

Karar, ilgili ETF’nin ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu’na (SEC) sunulmasından birkaç gün sonra alındı.

Salı günü SEC’e gönderilen bir nota göre şirket ETF başvurusunu, kurum çalışanlarının talebi üzerine geri çekti.

 

Reality Shares avukatı, kararı doğruladı ve şöyle dedi:

“Başvuruyu geri çektiğimizi doğrulayabilirim. Geri çektik, çünkü çalışanlar hala şu anda kripto paranın dahil olduğu, 1940 Yatırım Şirketleri Kanunu’na tabi bir fon açmanın uygun olmadığı görüşünde.”

Avukat, 1940 Yatırım Şirketleri Kanunu’nun başvurunun 75 gün içinde otomatik olarak onaylanması sonucunu doğuracağını, bunun SEC çalışanlarının hoşuna gitmeyen özel bir yön olduğunu ekledi.

CoinDesk’e konuşan ABD menkul kıymet regülasyonlarına aşina bir avukat, SEC Yatırım Yönetimi Direktörü Dalia Blass’ın esasen Ocak 2018 tarihli bir mektupta fon sponsorlarının kripto parayla ilgili yatırım ürünlerinin 1940 Kanunu uyarınca kayıt altına alınmasını yasakladığını söyledi.

İlgili mektupta ayrıca bu fon sponsorlarının Reality Shares’ın başvurusunu yaptığı 485 (a) hükmünü özlelikle kullanmamaları gerektiği belirtiliyor.

ETF başvurusu, CME ve CBOE borsalarındaki Bitcoin vadeli işlem ürünlerinin yanı sıra devlet iç borçlanma enstrümanları portföyüne yatırım yapacaktı. Ayrıca Reality Shares, ETF alım satımına başladıktan sonra diğer Bitcoin vadeli işlem ürünlerine yatırım yapmak için kapıyı açık bıraktı.

Geçtiğimiz ay CBOE, VanEck ve SolidX ile iş birliği içinde hazırladığı Bitcoin ETF başvurusunu ABD hükümetinin kapalı olması nedeniyle otomatik olarak reddedileceğinden dolayı geri çekmişti. Şirket, hükümetin açılmasından birkaç gün sonra Ocak ayı sonunda yeniden başvuru yaptı.

Haber: CoinDesk

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
In this article

Katkıda Bulun