Alp Işık: Bitcoin’de 2019’un ikinci yarısından sonra ciddi bir beklenti oluşacak

Kripto para uzmanı Alp Işık, Bitcoin'in fiyatıyla ilgili 2019 yılının ikinci yarısından sonra ciddi bir beklenti oluşacağını düşündüğünü söyledi.

Kripto para uzmanı Alp Işık, Business HT.com’un canlı yayınına katılarak Hande Berktan’ın kripto para piyasalarında yaşanan son gelişmelerle ilgili sorularını yanıtlandırdı.

Işık’ın açıklamalarından önemli bölümler şöyleydi:

Bitcoin dibi gördü mü?

“Bunu bilemeyiz ama Bitcoin bir ara 1250 dolar seviyelerine çıktıktan sonra 150 dolara kadar inmişti. Eski Bitcoin yatırımcıları bilecektir. Orada yaklaşık iki senelik bir ayı piyasasındaydı. İki sene boyunca Bitcoin’in fiyatı düzenli olarak düşmeye devam etmişti. Yılbaşını baz alırsak şu anda 6 aylık bir ayı piyasasındayız. Sadece kripto para piyasasında değil genelde yatırımcılar yaz aylarında biraz riskli yatırımlardan kaçınır.”

‘Gittikçe artan zorluğa ve fiyata rağmen madenciler cihazlarını hala çalıştırıyor’

“Şöyle düşünelim, tamam fiyat yılbaşından bu yana her geçen gün düştü ancak Bitcoin’in teknolojisinde ve çalışma sisteminde herhangi bir sorun yok. Bitcoin transferlerinde herhangi bir gecikme ve yoğunluk yok, işlem ücretlerinde artış yok. Fiyat bu kadar düşmüş ve 5800’leri test ediyor olmasına rağmen geçenlerde madencilik zorluğunda yüzde 14’lük bir artışın üzerine beş gün sonra yüzde 13’lük bir artış daha yaşanacak. Madenciler bu fiyatı gördüğü halde cihazlarını kapatmıyorlar. Bu duruma karşın üretmeyi sürdürüyorlar.”

‘2019’un ikinci yarısından sonra ciddi bir beklenti oluşacak’

Ben hep şunu söyledim, yine tekrar edeceğim: Bitcoin’de 2020 yılının Mayıs ayında madencilerin aldığı blok ödülü yarıya indirilecek. Şu anda bu ödül 12.5 ve 6.25’e düşecek. Bitcoin tarihine baktığımızda her dört yılda bir gerçekleşen bu yarılanmalar fiyat üzerindeki önemli bir etki yarattı. Yalnız borsada her zaman beklenti önce alınır. 2020’nin Mayıs ayı diyorsak, 2019’un sonlarına doğru ya da 2019’un ikinci yarısından sonra ciddi bir beklenti oluşacağını düşünüyorum.

EOS, IOTA, TRON?

“EOS’la TRON’u Türkiye’deki yatırımcılar genelde çok seviyor. TRON, 25-30 Temmuz arasında sürpriz bir gelişme olacağını söyledi. TRON yatırımcısı onu takip edebilir. EOS’ta da ana ağ geçişinde ilk bloku yayınlarken oylama sisteminde yeterli oy verilemediği için bir problem yaşandı. EOS yatırımcıları da onu takip edebilir. IOTA ise benim hala takip ettiğim coin’lerden. Çöp coin olduğunu düşünmüyorum. Bence orada güzel gelişmeler olacak.”

→ YENİ BİR YÜKSELİŞİN HABERCİSİ Mİ? 250 MİLYON DOLARLIK TETHER BASILDI

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl