Çok yakında Bitcoin’i bekleyen 5 önemli tarih

Bitcoin, yeniden 12 bin doları elde etmek için mücadele ederken en büyük kripto paranın önünde birçok önemli gelişme var.

bitcoin

Bitcoin fiyatı, önceki günden bu yana yeniden bir yükseliş trendine girdi. Piyasa değeriyle en büyük kripto para, şu sıralarda 11 bin 850 dolardan alıcı buluyor.

2020 yılının bitimine 4 aydan daha az bir süre kaldı. Bunun öncesinde Bitcoin’i bekleyen bir dizi önemli gelişme var. Tüm bunlar, fiyata da etki edebileceğinden yakından izlenmeli.

31 Ağustos ve 28 Eylül: CME son işlem günleri

CME’deki Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerinin son işlem gününün Bitcoin’de volatilite yarattığı artık neredeyse kesin olarak kabul ediliyor. Ağustos ayı sözleşmeleri son kez 31 Ağustos’ta işlem görecek. Bu tarihin öncesinde ve sonrasında Bitcoin fiyatının daha değişken olması bekleniyor. Eylül ayı sözleşmelerinin son işlem günü de 28 Eylül olacak.

10 Eylül: ECB para politikası toplantısı

Avrupa Merkez Bankası (ECB), Frankfurt’ta gerçekleşecek Eylül ayı para poltikası toplantısını 10 Eylül’de yapacak. Geçtiğimiz aylarda faiz oranlarına ilişkin alınan kararların Bitcoin’e de yansıması olduğu görülmüştü. ECB, geçen ay faiz oranlarını değiştirmeyerek sabit tuttu. Son zamanlarda salgının hızında yeniden bir artış görülürken varlık alım programlarında ve faiz oranlarında yapılacak değişiklikler volatilite yaratabilir.

15-16 Eylül: FOMC toplantısı

Bitcoin piyasası, bir süredir faiz kararlarını çok yakından takip ediyor. Bu, son dönemde faiz kararlarının Bitcoin fiyatı üzerinde belirgin bir etki yarattığının görülmesiyle daha da önem kazandı. Amerikan merkez bankası Fed, faiz kararlarını Federal Açık Piyasa Komitesi’nde (FOMC) alıyor. Komite toplantılarında alınan kararlar tüm dünya piyasalarını etkiliyor ve piyasanın gidişatına yön veriyor. Kritik önemdeki toplantı, Eylül ayı için 15 Eylül’de gerçekleşecek. FOMC toplantısı sonrası faiz kararı 16 Eylül’de açıklanacak.

18-23 Ekim: FATF toplantıları

Tavsiyeleri, 200’den fazla ülke tarafından dikkate alınan G20 Mali Görev Gücü (FATF), Ekim ayında kripto paraların düzenlenmesi için daha güçlü bir küresel çerçeve oluşturmanın yollarını tartışmak üzere bir araya gelecek. Bu toplantılardan sektörü etkileyecek önemli açıklamalar gelebilir. Toplantı yaklaşırken BitMEX’in kimlik doğrulama zorunluğu getirmesi ise dikkat çekici. En büyük kripto para borsalarından biri olan BitMEX, geçtiğimiz gün 28 Ağustos’ta Kullanıcı Doğrulama Programı’na başlanacağını ve tüm kullanıcılardan önümüzdeki 6 ay süresince kimliklerini doğrulamalarının isteneceğini açıklamıştı.

Son notlar: Bitcoin geliştirmeleri, dijital yuan, Libra ve PayPal

Henüz tarihleri kesin olmasa da önümüzdeki aylarda Libra ve PayPal cephesinde önemli gelişmeler olabilir. Facebook’un kripto para projesi Libra’nın bu yılın sonuna kadar faaliyete geçmesi bekleniyordu. Libra ile ilgili gelişmelerin fiyata doğrudan etki etmesi beklenir. Aynı şekilde PayPal’ın da kripto para alım satım hizmeti üzerinde çalışma yaptığı ileri sürülmüştü. Hatta bu iddialar, PayPal’ın kripto mühendis arayışına girmesiyle güçlenmişti. PayPal’dan gelecek herhangi bir resmi açıklama da fiyatları etkileme potansiyeline sahip.

Öte yandan Bitcoin’in yazılımı, 2020 bitmeden büyük değişiklikler görebilir. Schnorr, Taproot gibi gizlilik, ölçeklenebilirlik ve akıllı sözleşme geliştirmelerinin uygulanması söz konusu olabilir.

Son olarak Çin’de dijital yuan çalışmaları hız kazanıyor. Henüz bugün gelen bir habere göre, Çin yönetimi, dijital yuan denemelerini Pekin dahil olmak üzere altı eyalete daha genişletiyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl