Bitcoin ve diğer kripto para birimleri Belarus’ta Mart ayında yasallaşacak

Bitcoin ve diğer kripto paraları Belarus'ta yasallaştıracak olan kararname, 28 Mart tarihinde resmen yürürlüğe girecek.

Belarus’ta kripto paraları yasallaştıracak olan kararname, 28 Mart’ta yürürlüğe girecek.

Yeni kararname, 21 Aralık’ta Cumhurbaşkanı Alexander Lukashenko tarafından şu şekilde ifade edilmişti:

”Kararname, Yüksek Teknoloji Parkı’nın (HTP) sakinleri olan kişilere ve münferit girişimcilere, kripto paralarla işlem yapma yetkisi veriyor.”

HTP, Belarus’ta ABD’deki Silikon Vadisi’ne benzer özel vergi ve hukuk rejimine sahip özel bir ekonomik bölge. Web sitesine göre, bu parkta yazılım ürünleri geliştiren ve 67 ülkeden müşterilere IT servisleri sağlayan 192 şirketin %35’i yüzde 100 yabancı yatırıma sahip işletmelerden oluşuyor. Park, kendisini “pilot projelerin uygulanması için ana deney yeri” olarak tanımlıyor.

Kısıtlama ve vergiler yok

HTP, “Yeni kararname ICO’yu, kripto para birimlerini ve akıllı sözleşmeleri yasallaştırıyor. Kripto para borsaları ve kripto platformlarının faaliyetlerinin yanı sıra yaratma, yerleştirme, depolama, borsa işlemleri için herhangi bir kısıtlama ve özel şartlar yok ve paralar beyana tabi değil.” açıklamasını yaptı.

Microsoft’un Belarus sorumlusu Anton Mykakishev, ise şunları söyledi:

“Kararname, Belarus için bir atılım olacak. Endüstrinin gelişiminde sıçrama imkanı ve yabancı sermayeden insanların Belarus’a gelip rahat koşullarda çalışması imkanını sağlayacak.”

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl