Bitcoin ile gelişen piyasalar karşılaştırıldı: Benzerlik şaşırtıcı

Gelişen piyasalar ile Bitcoin'in fiyatı arasındaki benzerliğe dikkat çeken Tom Lee, Bitcoin'in gelecek aylarda artacağını öngörüyor.

Araştırma şirketi Fundstrat’ın kurucu ortağı Tom Lee, Bitcoin ile gelişen piyasalar (EM) arasında bir ilişki bulunduğunu ileri sürdü.

Lee, kişisel Twitter hesabından paylaştığı verilerle Bitcoin’in grafiği ile Gelişen Piyasalar Endeksi’nin (MSCI) benzerlik gösterdiğini ve 2018 boyunca gelişen piyasalardaki düşüşün Bitcoin’i aşağı çektiğini ifade etti.

MSCI, 2018 yılı boyunca yüzde 27 geriledi ve Bitcoin de aynı dönemde yüzde 70 düşüş yaşadı.

Lee, gelişen piyasaların 2019 yılı boyunca Amerikan hisselerinden daha iyi performans göstermesini bekliyor ve buna bağlı olarak Bitcoin’in önümüzdeki aylarda artacağını öngörüyor. Lee, ayrıca ilgili grafikte 2018 yılının sonunda Bitcoin’in başarısız olsa da MSCI’yi takip etmek için nasıl ayrılmaya çalıştığına dikkat edilmesi gerektiğini ifade etti.

S&P 500 ve piyasa değerleri küçük olan hisse senetlerindeki son rallilere dikkat çeken analist, makro piyasalardaki olumlu fiyat hareketlerinin Bitcoin’e yansıyacağı görüşünde. Lee, buradan hareketle Bitcoin’in makro piyasaları yakalaması halinde 10 – 20 bin dolar aralığına çıkabileceğini iddia ediyor.

Yılın başlarında 140 dolar seviyesinde yer alan MSCI, bugün 190 dolarda. Bitcoin, 2018 yılında olduğu gibi MSCI’yi takip edecek mi? Bu sorunun yanıtını zaman verecek.

Öte yandan Lee, geçtiğimiz hafta CNBC’ye verdiği röportajda en büyük kripto paranın güçlü bir yılın hazırlığını yaptığını söylemişti. Analist, küresel piyasalarda yatırımcıların risk iştahının yüksek olduğunu ve bunun Bitcoin için olumu bir durum olduğunu dile getirmişti.

Lee ayrıca dijital paranın şu anki seviyelerini koruması halinde Ağustos ayında 200 günlük hareketli ortalamasının üzerine çıkacağını ve bunun 2018’in sonlarındaki fiyat çöküşü sırasında kaybedilen zeminin geri kazanılmasına yardımcı olacağını söylemişti.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl