Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Dev Bitcoin madencileri güç kaybetti, bilinmeyenler oyuna girdi

2018'de ayı piyasası nedeniyle dev madencilik şirketleri hayatta kalma mücadelesi verirken bilinmeyen madenciler sektördeki payını katladı.

2018, Bitcoin ve kripto para endüstrisi için istisnai bir yıl değildi ancak kripto para madenciliği endüstrisinin tüm dinamiklerini değiştirdi. Düşük fiyatlar nedeniyle madencilik endüstrisi ağır bir darbe alırken aynı zamanda popüler madencilik havuzlarının sektördeki baskınlığını azaldı ve yeni isimler ortaya çıktı.

2018’de bilinmeyen madencilerin payı %6’dan %22’ye çıktı

Kripto para araştırma şirketi Diar’ın raporuna göre, 2018’e hızlı başlayan büyük madencilik havuzları sadece operasyonel faaliyetlerinde değil gelirlerinde de en büyük düşüş yaşadı. 2018’de madencilik sektöründe halka arzlar ve yeni zirveler beklenirken bunun tam tersi oldu ve büyük madencilik devleri hayatta kalma mücadelesi verdi. 2018’in başında gelirleri 1.2 milyar doları aşan kripto para madencilerinin gelirleri yıl sonunda %83’lük bir düşüşle 210 milyon dolara kadar geriledi.

2018 boyunca neredeyse bütün büyük madenciler sıkıntılarla boğuşmaya devam ederken bu süre zarfı içinde bazı ismi duyulmamış madenciler de ortaya çıktı.

İşte Diar Research’ın raporundan bir kesit:

“Bilinmeyen madenciler, 2018’in başında blokların %6’sını kontrol ederken 2018’in sonunda bu oran %22’ye çıktı. BTC.com’un kontrol ettiği madencilik havuzlarının ağ üzerindeki hakimiyetini yitirmiş olması nedeniyle şu anda Bitcoin ağının saldırıya uğrama olasılığı daha düşük.”

Rapora göre, Bitmain‘in kendi madencilik havuzları ve önde gelen madencilik havuzlarından biri olan ViaBTC, 2018’in başında ağın hash gücünün %53’ünü konrol ederken 2019’un başında bu oran %39’a düşmüş.

Sektöredeki büyük oyuncular yavaş yavaş hash oranlarındaki hakimiyetini kaybediyor. Bu durum, Bitcoin ağının güvenliği için iyiye işaret çünkü küçük madencilerin büyük havuzlara dahil olması madencilik havuzu hakimiyetini azaltıyor.

Küçük madencilerin sektöre katkısı artarken hâlâ daha sınır çizgisinde duruyorlar. Bitcoin fiyatlarının geçtiğimiz günlerde 4,000$’lara tırmanması kazançlar çok düşük olsa bile Bitmain’in AntMiner S9 cihazlarını yeniden kullanılabilir hale getirmişti. Bitcoin’in 5,000$ seviyelerinde tutunması, sürdürülebilir bir kâr elde etmek için elektrik maliyetleriyle mücadelede onları daha iyi bir konuma getirecek.

Haber: CoinGape

→UCLA PROFESÖRÜ: 2019’DA KRİPTO PARALARI DAHA KÖTÜ GÜNLER BEKLİYOR

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl