Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Bill Gates’ten Bitcoin için “dikkatli olun” mesajı

bill-gates

Microsoft’un kurucularından iş insanı Bill Gates, pandemi, teknoloji ve Bitcoin hakkında konuştu. Özellikle Elon Musk’ın Bitcoin alması ve Tesla’nın 1 yılda ettiği kârdan daha fazla kâr etmesi konusuna değinen Gates, “Elon’dan daha fazla paranız yoksa Bitcoin’e dikkat edin” dedi ve en büyük kripto para hakkında olumsuz düşündüğünü belirtti. Bitcoin ile dijital paranın aynı olmadığını belirten Gates, “Bitcoin’de işlemler anonim ama dijital para öyle değil.” dedi.

Pandeminin ve iklim değişikliğinin de çok daha sert ve yapıcı kurallarla yok edilebileceğini belirten Gates şu ifadeleri kullandı:

“Biliyorum pandemi konusunda çok fazla komplo teorisi var. Yayılması ve maske kullanımını daha fazla zorlaması konusunda bunlar var. Burada pandemiyi önemsemeyenler ve onların ikna edilmesi durumu mevcut. Küresel ısınmadan tutunda birçok konuya kadar eğitim gerekiyor. Açıkçası çeliği çıkarmanın yollarını değiştirmemiz, emisyonları azaltmamız gerekiyor. Yani sadece trafiği ortadan kaldırarak emisyonları, gaz salınımını yok edemezsiniz.”

ABD’nin bir önceki başkanı Donald Trump’a gelen sosyal medya engeli ve dezenformasyon konusuna da değinen Gates, şunları söyledi:

“Mark Zuckerberg herkese açık bir platform yürütüyor. Onunla iyi bir diyaloğum var. Aşı gibi önemli konularda bilgi kirliliğini önlemek ve aynı zamanda tartışmanın devam etmesini de sağlamak kolay bir iş değil. Her saat milyonlarca mesaj geliyor ve bunları nasıl ayıracaksınız. Fikir ve düşünce alışverişinde bulunduğumuz ortak bir temele sahip olmak istiyoruz. Birbirinden kopuk iki ayrı sosyal ağ olmamalı”

“Bitcoin konusuna pozitif bakmıyorum”

Elon Musk ve Jeff Bezos gibi başka gezegenlere gitme çalışmalarının güzel gelişmeler olduğunu ancak kendisinin çözümü burada görmediğini belirten Gates, Tesla’nın 2020’de sattığı elektrikli araçlardan elde ettiği kârı, Bitcoin ile 1 ayda geride bırakması konusuna da değindi:

“Elon’ın çok fazla parası var ve o çok kaliteli biri. Bitcoin fiyatının yukarı ve aşağı hızlı şekilde gitmesinin onu etkileyeceğini sanmam. Ama parası olmayan birçok insanın da bu çılgınlığa dahil olması doğru değil. Bu yüzden Bitcoin konusuna bu anlamda pozitif bakmıyorum. Eğer Elon’dan daha fazla paranız yoksa dikkat etmelisiniz.”

“Bitoin değil ama dijital para…”

Dijital para teknolojisinin kendilerine pandemi süresince ciddi katkı verdiğini ve ihtiyacı olan ülkelere Gates Vakfı’nın çok etkili şekilde bu sayede yardım edebildiğini dile getiren başarılı iş adamı, Bitcoin ve dijital paranın birbirlerinden ayrıldığını söyledi:

“Toplumda bir şeyler ürettiği için yatırım yaptığımız şeyler vardır. Bitcoin çok fazla enerji harcayan ve anonim birçok işlemin yapılmasına olanak sağlayan bir sistem. Bunlar geriye döndürülemez işlemler… Gates Vakfı, dijital paralarla çok iş yapıyor ancak burada kim hangi işlemi yaptığını görebiliyorsunuz. Bu yüzden dijital para iyi bir şeydir. Dolayısıyla yerel bir paranın dijital olması, para aklama ve terörizm konularında regülasyonlara uyması, işlem ücretlerinin ucuz olması güzeldir. Bu yüzden bizim vakfımız ihtiyacı olanlara dijital para kullanarak çok etkili şekilde yardım etti, parayı zamanında ve gerektiği şekilde ulaştırdı. Bitcoin’e değil ama dijital paraya geçiş konusunda çok iyimserim ve pozitif düşünüyorum. Dijital para sayesinde en fakir ülkelere bile ulaşma imkanımız oluyor”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl