Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Bill Gates: Bitcoin’e harcanan elektrik çevre için iyi değil

Microsoft’un kurucusu ünlü işadamı Bill Gates’ten yeni bir Bitcoin açıklaması geldi. En büyük kripto paraya karşı şüpheci olduğunu yineleyen Gates, bu kez de “Bitcoin işlemlerinde harcanan elektrik çevre için iyi değil” dedi.

Özellikle Batı dünyasının büyük iş adamları doların yerine bir alternatif olması sebebiyle Bitcoin’e adeta üstü kapalı bir savaş açmış durumdalar. Amerikan medyasından Forbes’un, Bitcoin hakkında olumsuz açıklamalar yapan Bill Gates’in yanı sıra dev İngiliz bankası Barclays ve Hollanda Merkez Bankası’ndan yöneticilerin “Bitcoin çevre için iyi değil” açıklamalarına yer vermesi de dikkat çekti.

Kısa süre önce Bitcoin hakkında “Pozitif bakmıyorum. Eğer Elon’dan daha fazla paranız yoksa dikkat etmelisiniz.” diyen Bill Gates, bu kez de New York Times’a verdiği röportajda elektrik harcamasından söz etti.

Kendisini Bitcoin’e şüpheli şekilde bakan biri olarak tanımlayan Gates şu ifadeleri kullandı:

“Bitcoin’de işlem başına harcanan elektrik, insanlığın bildiği tüm metodlardan daha fazla… Bu iklim için iyi bir şey değil”

Hollanda Merkez Bankası’nda uzman olan Alex de Vries’a göre her Bitcoin işlemi ortalama 300 kilogramlık karbondioksit harcanmasına sebep oluyor.

“Bitcoin 38 ülkeden daha fazla enerji harcıyor”

2014’ten bu yana Bitcoin’in enerji tüketimini takip eden bir site yöneten Vries konuyla ilgili olarak, “Madencilik süreci tasarım olarak Bitcoin’i daha fazla enerji harcamaya iten bir süreç. İşlemleri aracılar olmadan gerçekleştirme amacıyla çok büyük miktarda hesaplama ve dolayısıyla da enerji gerekiyor” yorumunu yaptı.

Vries’a göre; tek bir Bitcoin işlemi yaklaşık 707,6 kilo-watt saatlik elektrik enerjisi harcıyor ve bu, ortalama bir ABD hane halkı tarafından 24 günde tüketilen güce eşit. Hatta yıllık bazda bakıldığında Bitcoin, 38 ülkeden daha fazla enerji harcıyor.

“Portföye kripto para eklemek, daha az yeşil demek”

Dünyada Bitcoin madenciliği her geçen gün gelişiyor ve artık yenilenebilir enerjiler de kullanılmaya başlanıyor ancak şu an madencilik çiftliklerinin en çok bulunduğu ülke olan Çin’de, enerji hala kömür gibi fosil yakıtlardan elde ediliyor. Bitcoin’e olan ilgi arttıkça enerji harcaması da artıyor. 2017’den bu yana Bitcoin için harcanan enerji tam 10 kat artmış durumda…

İngiltere merkezli dünyaca ünlü Barclays yatırım bankasının piyasa strateji yöneticisi Gerald Moser da “Portföye kripto para eklemek, doğanın daha az yeşil olmasına sebep olacak” yorumunu yapıyor.

Bitcoin yatırımlarıyla bilinen Square CEO’su Jack Dorsey ise kripto para madenciliğinin yakın zamanda temiz enerji kaynaklarıyla yapılacağını söyledi ve şu ifadeleri kullandı:

“Kripto paraların sonunda tamamen temiz enerji ile destekleneceğine, karbon ayak izini ortadan kaldıracağına ve küresel olarak yenilenebilir enerjilerin benimsenmesini sağlayacağına inanıyoruz.”

Hatırlanacağı üzere kısa süre önce Çin, karbon salınımı nedeniyle Moğolistan bölgesindeki bazı madencilik çiftliklerini kapatma kararı almıştı. ABD’de New York ve Washington’da da madencilik faaliyetlerine kısıtlamalar getirilmişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl