Bitcoin, Binance Futures grafiğinde 100 bin dolara vurdu: Borsadan açıklama geldi

Bitcoin, sabah saatlerinde spot piyasada 12 bin dolardan işlem görürken Binance'in vadeli işlem platformu Binance Futures'ta 100 bin dolara uzanan bir mum fitili oluştu.

grafik

Binance’in vadeli işlem platformu Binance Futures’ta Bitcoin fiyatı çok kısa sürede 100 bin dolar gibi sıra dışı bir rakama ulaştı. Binance’ten yapılan açıklamaya göre, bugün TSİ 07.48’te tek bir kullanıcı BTCUSD 0925 Üç Aylık Vadeli İşlem kontratında çok kısa bir süre içinde çok sayıda emir girdi ve bu 99 bin 964 dolara kadar çıkan büyük bir mum fitili oluşturdu.

Olayın gerçekleştiği sırada Bitcoin, spot piyasada 12 bin doları kırmış ve 12 bin 100 doları geride bırakmıştı.

Binance CEO’su Changpeng Zhao, yaptığı ilk açıklamada “Kriptoda başka bir gün. Fiyat bandı korumamız var ama bir kullanıcının algoritması kontrolden çıktı ve çok sayıda emir iletmesiyle grafikte böyle bir şeye yol açtı. Gelecekte okunabilir olması için bu grafiği biraz düzeltmemiz gerekecek.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Twitter/Changpeng Zhao

Binance, kullanıcılardan alınan geri bildirimleri ve gelecekte vadeli işlemlerde alım satım deneyimini dikkate alarak BTCUSD 0925 Üç Aylık Vadeli İşlem kontratında bir düzeltme uygulanacağını açıkladı. Bu açıklamadan bir süre sonra grafik düzeltildi.

Borsa ayrıca 99 bin 964 dolara uzanan mum fitili ve diğer aşırı fiyat hareketlerinin kullanıcı pozisyonlarında herhangi bir tasfiyeye neden olmadığını bildirdi. Ek olarak açıklamada “Binance, bu olayın tekrarlanmasını ve oluşabilecek gereksiz kayıpları önlemek için kullanıcılarına alım satım yapmadan önce Binance ürünlerinin tasarım ve fiyat dalgalanma mekanizmasını tam olarak anlamaları gerektiğini hatırlatmak ister.” denildi.

Sabah saatlerinde 12 bin doların üzerine çıkan Bitcoin, gelen satışların ardından 10 bin 500 dolar seviyelerine kadar çekildi. Bu sırada, Bitcoin’in yükselişine oynayan trader’ların toplam büyüklüğü 1.4 milyar dolar olan pozisyonları tasfiye edildi. Lider kripto para, haberin yayına girdiği dakikalarda 11 bin 111 dolardan alıcı buluyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl