Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Uluslararası Ödemeler Bankası Başkanı: Bitcoin bir gün çökebilir

Merkez bankalarının dijital para politikaları tüm dünyada merakla takip edilirken, Uluslararası Ödemeler Bankası’ndan (BIS) da kripto ve dijital paralar ile ilgili yorum geldi: Dijital parayı sadece merkez bankaları çıkarmalıdır.

BIS başkanı Agustin Carstens, dün Hoover Enstitüsü’nde yaptığı bir konuşmada kripto paraların doğası gereği riskli varlıklar olduğunu belirtti ve “Bitcoin yatırımcıları, onun bir gün çökebileceğinin farkına varmalılar. Çünkü maksimum arz olan 21 milyona yaklaştıkça sistem dış saldırılara karşı daha hassas hale geliyor” dedi.

Hoover Enstitüsü, muhafazakar bir Amerikan politikası düşünce kuruluşu olarak biliniyor. BIS başkanı Cartens da Bitcoin konusunda eleştirel bakış açısıyla tanınan bir isim. Bilindiği üzere merkezi İsviçre’nin Basel şehrinde olan Uluslararası Ödemeler Bankası, üye ülke merkez bankalarının arz politikalarını belirlemelerinde ve birbirleri arasında ödeme yapmalarında yardımcı olan bir kuruluş.

Sabit paralarla ilgili tartışmalara da değinen BIS başkanı Cartens, “Önceleri Facebook’un önerisiyle tartışılmaya başlanan, geleneksel paralar ile desteklenen sabit coin’lerle ilgili sıkıntı, özel bir kuruluşun paranın gidişatından sorumlu olmasıydı. Bu da yönetim anlamda sorunlar ortaya çıkarıyordu” dedi.

Son dönemde gelişen teknoloji, pandeminin dijital paranın önemini daha da artırması gibi sebeplerden dolayı da merkez bankaları tüm dünyada dijital para çalışmalarına hızlı şekilde başlamıştı. BIS de bu çalışmalara başlayan ve konuyla ilgili araştırma merkezleri kuran bir kurum oldu.

Konuyla ilgili Cartens şu ifadeleri kullandı:

“Piyasa ekonomimizin göbeğinde sağlam para oturuyor ve bunu tek sağlayabilecek olan kurumlar da merkez bankalarıdır. Eğer insanlığın dijital paraya ihtiyacı olursa, bunu sağlaması, parayı çıkarması gereken tek kurum merkez bankaları olmalıdır”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl