Pekin merkezli Bitcoin borsası polis tarafından kapatıldı, 10 kişi tutuklandı

Pekin merkezli kripto para borsası BISS'in polis tarafından kapatıldığı ve çalışanların tutuklandığı ortaya çıktı. Borsanın kullanıcılarının varlıkları da içeride kaldı.

Çin hükümetinin kripto para alım satımına ve kripto para borsalarına karşı aldığı sert önlemlere bir yenisi daha eklendi.

Çin’de nispeten iyi bilinen bir kripto para borsası olduğu ifade edilen Pekin merkezli BISS’in ofisinin yakın zaman önce polis tarafından basılarak kapatıldığı bildirildi.

Bitcoin yatırım şirketi Primitive Ventures’ın kurucu ortağı Dovey Wan‘ın Çince yayın yapan yerel haber organı Sohu’dan aktardığına göre, BISS ile ilişkili 10 kişi de tutuklandı.

Bu arada 18 Kasım’da IOS Vakfı’nın resmi Medium hesabında yayınlanan bir yazıda, son zamanlarda BISS kullanıcılarının BISS borsasından para çekme sorunlarıyla karşı karşıya kaldığı kaydedildi. Yazıda ayrıca BISS’in faaliyetlerinin borsanın ülkedeki sermaye kontrolü düzenlemeleri ile uyumlu olmayan hizmetleri hakkında yürütülen bir soruşturma sonrası durdurulduğu belirtiliyor.

Çin’de Şangay ve Shenzhen gibi önemli şehirlerin yetkilileri, son dönemde kripto paralara karşı katı bir duruş sergileyeceklerini ortaya koydular. Bu şehirlerde adeta kripto para şirketi avcılığına girişildi. Yasa dışı olarak faaliyet gösteren kripto para borsaları ve işletmelerine yönelik derin bir inceleme başlattıklarını bildiren Shenzhen yetkilileri, şimdiye kadar bu kapsama giren 39 kripto para şirketi belirledi.

Öte yandan dün de Çin Merkez Bankası Şangay ofisinden yapılan açıklamada, şehrin kendi yetki alanında bulunan kripto para işlemlerini izleme çabalarını artıracağı ve yerel sakinlere bu gibi hizmetler sağlayan kişi ile kuruluşların yasaklanacağı ifade edilmişti. Resmi internet sitesinde yer alan duyuruda, yatırımcıların Blockchain teknolojisiyle kripto paraları karıştırmamaları gerektiği konusunda uyarı da yapılmıştı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl