Çinli Bitcoin milyoneri: Bitfinex ve Tether davası ABD için siyasi bir mesele

Çinli Bitcoin milyoneri ve aynı zamanda Bitfinex hissedarı olan Zhao Dong, ABD'nin tıpkı Huawei'yi bitirmek istemesi gibi Bitfinex ve Tether davasının da politik bir mesele olduğunu söyledi.

8BTC’de yer alan habere göre, DGroup kurucusu ve Bitfinex hissedarı Zhao Dong, ABD’nin Bitfinex ve Tether‘a karşı tutumunun doğruyla yanlışın ayrılmasından ziyade politik bir mesele olduğunu söyledi.

New York Başsavcılığı (NYAG) ile Bitfinex ve Tether’ın ana şirketi iFinex‘in karşı karşıya geldiği dava duruşması dün görüldü ve New York Yüksek Mahkemesi duruşmayı 3 ay sonraya erteledi. Bu erteleme kararına rağmen Bitfinex’in mahkemeyi davanın düşmesi konusunda ikna edememesi, borsa için kötü bir işaret olarak görülebilir.

Karar sonrası Weibo’da konuyla ilgili düşüncelerini paylaşan Dong, şöyle yazdı:

“Bitfinex ve Tether’ın durumu şimdilik iyi. Yine de, NYAG gözlerini onlardan ayırmayacaktır. Bu ABD makamları için bir doğru-yanlış meselesi değil, tamamen politik bir konu. Tıpkı Huawei meselesinde olduğu gibi.”

Tether’ın (USDT) dolar desteğiyle ilgili uzun süredir devam eden kuşkular NYAG’nin açtığı davayla daha da artsa da USDT hâlâ 1$ civarında seyretmeye ve kripto para yatırımcılarının ilgisini çekmeye devam ediyor. USDT’ye en çok da Çinli kripto para trader’ları ilgi gösteriyor. Chainanalysis’in verilerine göre; Çinli kripto para borsaları, toplam Tether alım satımının %60’ından fazlasını karşılıyor.

Bilindiği gibi iFinex ile New York Başsavcılığı (NYAG) arasında Nisan ayından bu yana süregelen bir hukuk mücadelesi var. Başsavcılık, iFinex’in 850 milyon dolarlık kaybı, Tether’ın rezervlerini kullanarak örtbas ettiğini iddia ediyor.

Bu iddiaları reddeden iFinex ise 850 milyon dolarlık fonun kayıp değil, dondurulmuş olduğunu ve ayrıca Bitfinex’in New York’taki müşterilere hizmet vermediği için NYAG’nin bu konuda yetkisinin bulunmadığını söylüyor.

Yetki alanı tartışmaları ve NYAG’nin iFinex’i ABD yasalarına uymaya zorlayıp zorlayamayacağı, bir süre daha bu davanın merkezinde olacak gibi görünüyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl