Bitget yöneticisi Bitcoin zirvesi için zaman verdi, halving’i işaret etti

Kripto para borsası Bitget'in araştırma yöneticisi olan Ryan Lee, son yazdığı raporunda Bitcoin ETF'lerinin getirdiği fiyatlanmadan sonra halving'in de çok önemli olduğunu söyledi ve Bitcoin'in zirve döneminin ne zaman geleceği konusunda ödül yarılanmasına göre bir tahminde bulundu.

Bitget borsasında araştırma departmanının başındaki isim olan Ryan Lee, Bitcoin’deki son yükselişleri değerlendirdi. En büyük kripto paranın 2 sene sonra 50 bin dolar seviyesine gelmesinin önemine değinen Lee, ETF’lerin buradaki katkısının büyük olduğunu ancak fiyatlanmaya henüz halving’in dahil olmadığını belirtti.

“Bitcoin büyük fiyat artışındaki zirveye 1 yıl 5 ay sonra gidebilir”

Bitcoin’deki ödül yarılanmalarının tarihi detaylarını rakamlarla açıklayan Bitget yöneticisi şunları söyledi:

“Tarihsel olarak Bitcoin yarılanmaları BTC fiyatlarının yeni zirvelere ulaşmasıyla sonuçlanmıştır. İlk yarılanma kasım 2012’de gerçekleşti. 1 yıl içinde Bitcoin fiyatı 13 dolardan 1152 dolara (Aralık 2013’te) yükseldi ve yarılanmadan 1 yıl 1 ay sonra da zirveye ulaştı. İkinci yarılanma temmuz 2016’da gerçekleşti ve Bitcoin fiyatı 664 dolardan 17760 dolara (aralık 2017) yükselerek yarılanmadan 1 yıl 5 ay sonra yeni bir zirveye ulaştı. Üçüncü yarılanma mayıs 2020’de gerçekleşti ve Bitcoin fiyatı 9734 dolardan 67.549 dolara (Nisan-Kasım 2021) yükselerek halving’den 1 yıl 6 ay sonra en son zirvesine ulaştı. 4. yarılanma nisan 2024’te gerçekleşecek. Bitcoin fiyatının önceki tepe noktasından yükselmesi ve yarılanmadan yaklaşık 1 yıl 5 ay sonra zirve yapması bekleniyor. Önceki 3 yarılanmada da benzer bir eğilim görüldü ve fiyatlar artarak BTC fiyatı yeni bir zirveye ulaştı”

“Yükselişi Bitcoin ETF’leri sağlıyor”

Bir önceki boğa sezonunda çok sayıda yatırımcının konumlandığı işlem aralığının 38 bin ilâ 48 bin dolar olduğunu belirten Lee, son artışların ise ETF destekli olduğunu ifade etti:

“ABD’nin SEC kurumu, dünyanın dört bir yanındaki yatırımcıların yasal uyumluluk kanalları aracılığıyla Bitcoin’e yatırım yapmasına olanak tanıyan Bitcoin ETF’lerini resmen onayladı. Bu şüphesiz Bitcoin’e daha fazla ilgi ve sermaye getiriyor ve daha da getirecektir. ETF’lerin kabulünden sonraki satışlar Grayscale nedeniyle oldu. GBTC hisse sahipleri pozisyon değiştirdiler ve önemli seviyede satışlar geldi. Ancak bu satışların belli seviyeye düşmesinden sonra günlük net girişler artmaya başladı. BlackRock, Bitcoin ETF’lerini satmak için kendi satış ağını açtı”

“Fed ve halving iyiye işaret”

ETF’ler dışında önümüzdeki dönemde Fed’in muhtemel faiz indirimleri ve ödül yarılanmasının da riskli varlıkları yukarı iteceğini belirten Lee şunları söyledi:

“Bitcoin’in 4. yarılanması yakında gerçekleşecek ve piyasa bu yarılanmadan sonra Bitcoin fiyatının rekor seviyeye ulaşacağından emin… Aynı zamanda FED bu yıl bir faiz indirimi döngüsü başlatacak ve bu da riskli varlıklar ile gelişmekte olan piyasalar için iyiye işaret diye düşünüyorum”

Lee ayrıca Bitcoin ekosistemi üzerine inşa edilen Ordinals ve Yazıtlar’ın da en büyük kripto paraya olan talebi artırdığını ve ekosistemi daha da büyüttüğünü belirtti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl