Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Çarpıcı iddia: İtalyan Bitcoin borsasını, sahibi hack’lemiş olabilir

BitGrail borsasının 2018 yılında hack'lenerek 120 milyon avroluk kripto para çaldırması olayının arkasında borsanın kurucusunun olabileceği öne sürülüyor.

Şu anda batık durumda olan BitGrail borsasının bir dizi hack’lenme olayı sonucunda 120 milyon euro kaybetmesinin arkasında borsanın kendi yöneticisinin olabileceği belirtildi. Roma merkezli borsa daha önce hack’lendiğini açıklamış, ardından da iflas ettiğini duyurmuştu.

Reuters’in haberine göre; platformun 230 bin kullanıcısı, borsa birçok işlem çiftine sahip olduğu Nano coin aracılığıyla dolandırıldı. İtalyan polisinin verdiği bilgiye göre de hack saldırılarının arkasında 34 yaşında olan ve Floransa’da yaşayan borsa yöneticisi Francesco Firano bulunuyor. Firano’nun, ya hack saldırılarını organize ettiği ya da onları engellemeye çalışmadığı şüphesi var.

Haberde Firano’nun saldırıları düzenleyen isim olup olmadığı konusunda net bilgi bulunmadığı, sorunu fark ettikten sonra güvenlik önlemleri almama ihtimalinin yüksek olduğu bildirildi.

İtalya tarihinin en büyük siber hırsızlık olayı

Firano 2018’de Şubat ayında gerçekleşen ilk saldırıyı polise bildirmişti. İtalyan otoriteler ise daha sonraki saldırılar konusunda Firano’nun dürüst olmadığını ve saldırıları önleyebilecekken bunu yapmadığını iddia ediyorlar. Güvenlik güçleri ayrıca soygunun İtalya tarihinin en büyük siber hırsızlık olayı olduğunu da belirtiyorlar.

Firano, bilgisayar dolandırıcılığı, sahte iflas ve para aklama iddialarıyla suçlanıyor.

BitGrail borsası 2019 yılında Nano işlem çiftlerinin bulunduğu tek borsaydı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl