Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Polis, Bitcoin ve kripto para borsası Bithumb’a el koydu

Polisin Güney Kore'nin en büyük kripto para borsası Bithumb'a dolandırıcılık iddialarıyla ilgili olarak el koyduğu ve soruşturma yürüttüğü bildiriliyor.

Seul polisinin Güney Kore’nin en büyük kripto para borsası Bithumb’a dolandırıcık iddiaları nedeniyle el koyduğu bildiriliyor.

The Block’un Güney Kore’nin en eski gazetesi Seoul Shinmun’dan aktardığı habere göre, polis Bithumb’un başkentteki ofisine baskın düzenledi. Borsa, yatırımcılara toplam değeri yaklaşık 30 milyar won olan (25 milyon dolar) BXA token’larının ön satışını yapmak ve ardından token’ları listelememekle suçlanıyor. Bunun neticesinde de yatırımcıların zarar ettiği belirtiliyor.

Kore basınında söz konusu satışa 300 kişinin katıldığı ifade edildi. Her bir token ise 150 ila 300 won aralığında satıldı. Bugün gelinen noktada BXA token’ları neredeyse değerinin tamamını kaybetti. Şu anda her bir BXA, 3 wondan işlem görüyor.

Sadece bir yatırımcı, token’lara bir milyon dolardan daha fazla yatırım yaptığını ileri sürüyor. Bu para, şimdi sadece bin doların biraz üzerinde bir değerde.

Bithumb, BXA token’larının 2018 yılında Singapur merkezli BK Group tarafından satın alınmasıyla ilgili olarak çıkarıldığını söylüyor. Bu anlaşmanın gerçekleşmediği belirtilirken Bithumb yönetim kurulu başkanı Lee Jung Hoon’un (57) da yasa dışı olarak yurt dışına para çıkarmak ve dolandırıcılık suçlamalarıyla polis tarafından soruşturulduğu öğrenildi.

Güney Kore’nin en büyük kripto para borsası konumunda olan Bithumb, CoinGecko’ya göre, günlük işlem hacmine göre dünya çapında da 11. sırada. Şirketin geçtiğimiz Haziran ayında bir halka arz yapmayı planladığı yazılmıştı.

Bithumb üzerinde geride kalan 24 saatte 352 milyon dolarlık kripto para alım satımı gerçekleştirildi.

Son haftalarda Güney Kore’deki kripto para borsaları, sık sık gündem oluyor. Geçen hafta Seul polisi, işlem hacminin yaklaşık yüzde 99’unun sahte olduğu iddiasıyla ülkenin bilinen borsalarından Coinbit’e baskın düzenlemişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl