Bithumb’da milyonlarca dolarlık hırsızlık: Hırsız içeriden çıktı!

Güney Kore ve dünyanın önde gelen Bitcoin borsalarından biri olan Bithumb, saldırıya uğradı. Milyonlarca dolar değerinde kripto paranın çalındığı bildirilen saldırının Bithumb çalışanı ya da çalışanları tarafından yapıldığı açıklandı.

Güney Kore’nin ve dünyanın en büyük kripto para borsalarından Bithumb’un bir kez daha saldırıya uğradığı ve milyonlarca dolar değerinde kripto parayı çaldırdığı söyleniyor.

Primitive Ventures’tan Dovey Wan, yerel Blockchain analiz ekiplerinden, siber güvelik şirketlerinden ve diğer kaynaklardan aldığı bilgilere dayanarak Bithumb’un EOS cüzdanının saldırıya uğradığını, bunun sonucunda 3 milyon EOS token’ının çalındığını bildirdi. 3 milyon adet EOS, yayın saatinde yaklaşık olarak 12.5 milyon dolar ediyor.

Hack’lenen cüzdanın Bithumb’un sıcak cüzdanı olduğu düşünülüyor. Bithumb’dan çalınan 3 milyon EOS’un bir bölümünün EXMO, Huobi, Changelly, KuCoin ve CoinSwitch gibi borsalara gönderildiği ileri sürülüyor.

Öte yandan Bithumb, şüpheli işlemin ardından “daha istikrarlı hizmet sağlama” gerekçesine dayanarak para yatırma ve çekme portalını kapattı. Duyuruda EOS’tan ve herhangi bir saldırıdan bahsedilmedi.

Bitcoin başta olmak üzere diğer çoğu kripto para için bu şüpheli işlemleri geriye almak mümkün değilken EOS’ta bu yapılabilir. EOS’ta Bitcoin madencileriyle aynı işlevi sağlayan blok üreticileri, zorlu durumlarda işlemleri geriye alma ve hesapları dondurma kabiliyetine sahip.

Ancak işlemlerin geriye alınması için geç kalınmış olabilir. Wan, Bithumb’dan çalınan paraların Monero veya ZCash gibi gizlilik odaklı kripto paralara dönüştürmek amacıyla ChangeNow ve Changelly gibi kimlik doğrulaması gerektirmeyen borsalara yatırıldığını yazıyor.

Bithumb’dan açıklama

Borsanın para çekme ve yatırma işlemlerini durdurduğunu açıklamasından 8 saat sonra ikinci bir açıklama geldi. Bu açıklamada borsa, hırsızlığı doğruladı fakat bu kişi ya da kişilerin dışarıdan değil içeriden, yani Bithumb çalışanı olduğunu bildirdi.

Şirket, olayın yoğun bir şekilde araştırıldığını, kolluk kuvvetleri ve güvenlik şirketleriyle birlikte çalışıldığını ifade etti. Ayrıca Kore Wonu yatırma ve çekme işlemlerin normal bir şekilde devam ettiği, müşterilerinin varlıklarının güvende olduğu kaydedildi.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl