Bithumb hack’lendi ancak Bitcoin fiyatı sarsılmadı, bu nasıl oldu?

Bithumb, geçtiğimiz gün bir saldırıya uğradı. Bu saldırı sonucunda borsa 31.5 milyon dolarlık dijital parayı çaldırdı. Böylesine büyük bir borsanın hack'lenmesinin infial yaratması beklenirdi ancak bu defa farklı oldu. Pek bunu sağlayan neydi?

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan Bithumb, geçtiğimiz gün bir saldırıya uğradı. Bu saldırı sonucunda borsa 31.5 milyon dolarlık dijital parayı çaldırdı.

Böylesine büyük bir borsanın saldırıya uğramış ve 31.5 milyon dolarlık dijital paraları çaldırmış olmasının tarihten alınan tecrübe gereği kuşkusuz piyasada infial yaratması beklenir ancak bu defa farklı oldu. Bitcoin, hack haberiyle birlikte yelnızca yüzde 1.5 oranında gerileme gösterdi ve ardından hızlı bir şekilde toparlanarak eski seviyesine ulaştı.

CNBC’nin finans yorumcusu Brian Kelly, bu durumu Bithumb‘un olay sırasında hızla aksiyon almasına bağlıyor. Kelly, haberin bildirildiği anda borsanın hızlı bir şekilde harekete geçtiğini söyledi ve “Çekim işlemlerini durdurdular ve her şeyi soğuk cüzdanlara taşıdılar.” dedi.

Kelly, bu durumun borsanın hızlı bir şekilde harekete geçmesinin yanı sıra kullanıcılarına verdiği güvenden de kaynaklandığını düşünüyor. Kelly, Bithumb’un yatırımcılara hemen herhangi bir kayıp için yeterli rezervleri olduğunu, ödeme yapacaklarını ve kimsenin para kaybetmeyeceğini söylediğini aktardı.

Öte yandan Litecoin‘in kurucusu Charlie Lee olaya başka bir açıdan yaklaştı. Lee, zaten bu gibi saldırıların fiyatları etkilememesi gerektiğini söyledi. Lee, konuyla ilgili olarak, “Bu banka soygununa benziyor. Bir banka soyulduğunda bu altın fiyatlarını etkilemiyor.” şeklinde konuştu.

→ YENİ RAPOR: İŞTE ÇİN HÜKÜMETİNE GÖRE EN İYİ KRİPTO PARALAR

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl